Νίκη πρωτιάς

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην πήρε τη διαφορά όμως νίκησε την Κάχα Λαμποράλ με 76-74 και πλέον η πρόκριση και η πρωτιά είναι στα χέρια του.

Πολύ καλό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός. Μετά το 3-3 στο 2’, έτρεξε ένα γρήγορο σερί 11-0 και ξέφυγε με 14-3 μέσα σε πανδαιμόνιο. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δύο διαδοχικά τρίποντα του Φερνάντο Σαν Εμετέριο και μείωσαν σε 14-9. Όμως δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο σκόραραν μόνο πίσω από τη γραμμή των 6,75 μ. (έξι φορές) και με αυτόν τρόπο μείωσαν σε 21-18 το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός άρχισε να βρίσκει λύσεις από τον Ντρου Νίκολας, ξέφυγε με 30-21, αλλά και 32-23, όμως δεν κατάφερε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό. Στον αντίποδα, η Κάχα πέτυχε το πρώτο της δίποντο στο 14’, με τον Ουρουγουανό, Εστεμπάν Μπατίστα. Παρ’ όλα αυτά δεν προσπάθησε να περάσει την μπάλα στο καλάθι και συνέχισε να σουτάρει για τρεις με καλά ποσοστά (10/18). Αποτέλεσμα αυτής της τακτικής ήταν να μειώσει στον έναν πόντο (40-39) στη λήξη του πρώτου μέρους και ενώ νωρίτερα ο Δημήτρης Διαμαντίδης είχε χρεωθεί με το τρίτο του προσωπικό φάουλ δημιουργώντας ακόμα μεγαλύτερο «πονοκέφαλο» στον Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο με τον... ίδιο τρόπο. Ο Ντέιβιντ Λόγκαν ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (42-40). Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το 25’ (45-46). Σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός σημείωσε δέκα αναπάντητους πόντους και ξέφυγε με διαφορά εννιά πόντων (55-46). Οι Βάσκοι, το μόνο που κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό διάστημα ήταν να κλείσουν την τρίτη περίοδο πίσω στο σκορ με 59-50.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου εξαπέλυσαν ένα νέο σερί (8-0) και μετά από τρία λεπτά είχαν καταφέρει να μειώσουν σε 59-58. Ο Μάικ Μπατίστ με έξι διαδοχικούς πόντους βοήθησε το «τριφύλλι» να προηγηθεί με διαφορά πέντε πόντων (65-60). Με τον Μαρτσελίνιο Χουέρτας οδηγό, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς μείωσε σε 66-64. Ένα τρίποντο του Περπέρογλου έδωσε στους γηπεδούχους προβάδισμα πέντε πόντων (69-64), όμως ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φτάσει στο +8, αφού ο Σαν Εμετέριο μείωσε σε 69-66, με δύο λεπτά για το φινάλε. Σε εκείνο το σημείο ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ένα τρίποντο του Αντώνη Φώτση, έστειλε τη διαφορά στους έξι (72-66) για τον Παναθηναϊκό, όμως η απάντηση ήρθε από τον Μίρσα Τελέτοβιτς ο οποίος μείωσε 72-69, ένα λεπτό πριν το τέλος. Η Κάχα προσπάθησε να κλέψει το παιχνίδι, όμως δεν τα κατάφερε. Με το σκορ στο 76-74 (από δύο βολές του Μάικ Μπατίστ), ο Σαν Εμετέριο κέρδισε το φάουλ, αστόχησε στην πρώτη βολή και στη συνέχεια επίτηδες έχασε και τη δεύτερη, ο Μπατίστα δεν κατάφερε να κάνει το φόλοου και οι «πράσινοι» πανηγύρισαν τη νίκη που τους ανέβασε μόνους πρώτους στο γκρουπ τους.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Αντώνης Φώτσης ο οποίος σημείωσε 22 πόντους και μάζεψε έντεκα ριμπάουντ, ενώ για την Κάχα ο Λόγκαν σταμάτησε στους 21 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-18, 40-39, 59-50, 76-74.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Περπέρογλου 10 (1), Μπατίστ 12, Φώτσης 22 (3), Σάτο 6, Νίκολας 12 (3), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 7, Βουγιούκας 3, Καλάθης

Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Ρίμπας, Χουέρτας 17 (3), Λόγκαν 21 (5), Τελέτοβιτς 8 (2), Μπατίστα 7, Σαν Εμετέριο 19 (4), Όλεσον, Σόου 2, Μπάρατς, Μπιέλιτσα

·Το Onsports βρίσκεται στο ΟΑΚΑ και σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης, Παναθηναϊκός - Κάχα Λαμποράλ.

Live ΕΞΕΛΙΞΗ

1': 3-0 Φώτσης

2': 3-3 Χουέρτας

2': 5-3 Φώτσης

2': 6-3 Φώτσης

3': 8-3 Φώτσης

4': Το καλό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ανάγκασε τον προπονητή της Κάχα Λαμποράλ να καλέσει τάιμ άουτ.

4': 9-3 Σάτο

4': 10-3 Σάτο

4': 12-3 Μπατίστ

5': 14-3 Περπέρογλου

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο πεντάλεπτο εμφανίζεται πολύ διαβασμένος στο παρκέ και έχει κατορθώσει να ξεφύγει με διψήφια διαφορά. Αν συνεχίσει έτσι θα έχει πολύ εύκολο βράδυ, όμως ακόμα είναι νωρίς.

6': 14-6 Σαν Εμετέριο

6': 14-9 Σαν Εμετέριο

6': Τάιμ άουτ. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς μετά τα δύο διαδοχικά τρίποντα του Σαν Εμετέριο κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ.

7': 15-9 Περπέρογλου

8': 15-12 Σαν Εμετέριο

9': 18-12 Νίκολας

9': 20-12 Περπέρογλου

9': 21-12 Νίκολας

10': 21-15 Λόγκαν

10': 21-18 Σαν Εμετέριο

ΣΧΟΛΙΟ: Η Κάχα Λαμποράλ βρίσκεται κοντά στο σκορ, χάρη στην εκπληκτική της ευστοχία στα τρίποντα, καθώς έχει σκοράρει μόνο με σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75 μ. Οι 18 πόντοι προέρχονται από έξι τρίποντα, με τους Βάσκους να μην έχουν ευστοχήσει ούτε σε δίποντα ούτε σε βολές. Ο Παναθηναϊκός θα πρέπει πάντως να σταματήσει τον Σαν Εμετέριο ο οποίος έχει σκοράρει τέσσερα από τα έξι τρίποντα.

Τέλος Α' Δεκαλέπτου

11': 24-18 Νίκολας

12': 27-18 Νίκολας

13': 27-21 Λόγκαν

14': 29-21 Βουγιούκας

14': 30-21 Βουγιούκας

14': 30-23 Μπατίστα

14': 31-23 Σάτο

14': 32-23 Σάτο

15': 32-26 Λόγκαν

ΣΧΟΛΙΟ: Η μία ομάδα (Παναθηναϊκός) παίζει μπάσκετ και η άλλη... κάνει διαγωνισμό τριπόντων. Παρ' όλα αυτά, η Κάχα διατηρείται κοντά στο σκορ, χάρη στα οκτώ τρίποντα που έχει πετύχει, τα περισσότερα εκ των οποίων είναι "τραβηγμένα από τα μαλλιά" στη λήξη του χρόνου... Σημασία όμως έχει το αποτέλεσμα.

15': 32-29 Λόγκαν

16': Τηλεοπτικό τάιμ άουτ. Αυτό που προέχει τώρα για τον Παναθηναϊκό είναι να σταματήσει τα σουτ των Βάσκων έξω από τα 6,75 μ., καθώς έχουν ευστοχήσει εννιά φορές, τη στιγμή που έχουν 0/6 βολές και 1/3 δίποντα...

16': 33-29 Διαμαντίδης

16': 34-29 Διαμαντίδης

17': 36-35 Τελέτοβιτς

18': 36-36 Σαν Εμετέριο

19': 36-39 Τελέτοβιτς

19': 38-39 Φώτσης

20': 40-39 Τέπιτς

Τέλος Ημιχρόνου

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Παναθηναϊκός είναι σαφώς ανώτερος της Κάχα Λαμποράλ, όμως προηγείται μόνο με έναν πόντο εξαιτίας της απίστευτης ευστοχίας των πρωταθλητών Ισπανίας στα τρίποντα (έχουν σημειώσει δέκα στο πρώτο μέρος). Αν οι "πράσινοι" συνεχίσουν έτσι, τότε θα έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

21': 40-42 Λόγκαν

22': 43-42 Φώτσης

23': 45-42 Περπέρογλου

24': 45-44 Χουέρτας

25': 45-46 Μπατίστα

25': 47-46 Σάτο

Τηλεοπτικό τάιμ άουτ.

27': 49-46 Μπατίστ

27': 51-46 Νίκολας

Τάιμ άουτ από τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς ο οποίος βλέπει ότι ο Παναθηναϊκός βρίσκει ρυθμό.

28': 53-46 Φώτσης

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Παναθηναϊκός έχει βρει ρυθμό, οι Βάσκοι δεν βάζουν τα τρίποντα και το ΟΑΚΑ "βράζει"... Αποτέλεσμα οι "πράσινοι" να έχουν ξεφύγει με επτά πόντους...

28': 55-46 Τσαρτσαρής

28': 55-48 Σαν Εμετέριο

28': 56-48 Διαμαντίδης

28': 57-48 Διαμαντίδης

29': 58-48 Φώτσης

29': 59-48 Τσαρτσαρής

30': 59-50 Σόου

Τέλος Γ' Δεκαλέπτου

31': 59-52 Λόγκαν

33': 59-55 Χουέρτας

33': 59-58 Χουέρτας

Τάιμ άουτ από τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς, καθώς η Κάχα Λαμποράλ, με όπλο της (τί άλλο;) τα τρίποντα πλησίασε στον έναν πόντο.

34': 61-58 Μπατίστ

34': 63-58 Μπατίστ

35': 63-60 Λόγκαν

35': 65-60 Μπατίστ

35': 65-62 Χουέρτας

35': 66-62 Διαμαντίδης

36': 66-64 Χουέρτας

37': 69-64 Περπέρογλου

38': 69-66 Σαν Εμετέριο

39': 72-66 Φώτσης

39': 72-69 Τελέτοβιτς

40': 72-71 Μπατίστα

40': 72-72 Μπατίστα

40': 74-72 Μπατίστ

40': 74-74 Χουέρτας

40': 75-74 Μπατίστ

40': 76-74 Μπατίστ

Το Onsports βρέθηκε από νωρίς στο ΟΑΚΑ και σας μετέφερε όσα συνέβησαν πριν το ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Οι «πράσινοι» θέλουν νίκη με διαφορά μεγαλύτερη από επτά πόντους για να πάρουν ξεκάθαρο προβάδισμα στην υπόθεση πρωτιά.

Ήδη οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έχουν ξεκινήσει το ζέσταμα, ενώ στο γήπεδο έρχεται όλο και περισσότερος κόσμος.

Μοναδικοί απόντες για τους πρωταθλητές Ελλάδας οι τραυματίες Κώστας Καϊμακόγλου και Άλεξ Μάριτς. Για την Κάχα Λαμποράλ, ο αμφίβολος -λόγω ενός τραυματισμού του στο Κόπα ντελ Ρέι- Πάου Ρίμπας, βρίσκεται τελικά κανονικά στην εντεκάδα (δεν ήρθαν στην Ελλάδα ο νεαρός Μαρτίν Μπουέσα.

Οι πρωταθλητές Ισπανίας έκαναν την εμφάνισή τους στο παρκέ κάτω από χλιαρές αποδοκιμασίες.

Ο άμεσος συνεργάτης του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, Δημήτρης Ιτούδης βγήκε από τη φυσούνα και χειροκροτήθηκε από τον κόσμο του Παναθηναϊκού.

Στο παρκέ εμφανίστηκε και ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ζέλικο Ομπράντοβιτς ο οποίος αφού χαιρέτησε τους τρεις διαιτητές της αναμέτρησης κατευθύνθηκε προς τον πάγκο της ομάδας του εν μέσω χειροκροτημάτων.

Περίπου δέκα λεπτά πριν από το τζάμπολ και στο γήπεδο βρίσκονται γύρω στους 8.000 οπαδούς του Παναθηναϊκού, με την προσέλευση να συνεχίζεται.

Τα φώτα χαμήλωσαν και όλα είναι έτοιμα για την παρουσίαση του Παναθηναϊκού!

Η παρουσίαση ολοκληρώθηκε μέσα σε αποθέωση και πλέον όλα είναι έτοιμα για την έναρξη του σπουδαίου αγώνα.

Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού ύψωσαν ακριβώς με την έναρξη της αναμέτρησης δύο πανό που αναφέρονται στο πρόβλημα που υπάρχει στην Κερατέα. Το ένα έγραφε: "Όταν η αδικία γίνεται νόμος η αντίσταση γίνεται καθήκον", ενώ το δεύτερο έγραφε: "Λύση στην Κερατέα"

ΑΕΚ: Αποκάλυψε το σλόγκαν των 100 ετών
Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV
Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ