Επίδειξη δύναμης η Μακάμπι

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Μακάμπι Τελ Αβίβ την αναμέτρηση με αντίπαλο την Εφές Αναντόλου, στη «ΝΟΚΙΑ Αρίνα».

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ, μετά το «διπλό» στην Κωνσταντινούπολη, επικράτησαν των Τούρκων και στην έδρα τους, με 96-57, και εξασφάλισαν τη δεύτερη θέση του Γ’ Ομίλου της Ευρωλίγκας. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν στην πρώτη περίοδο, με 20-17, αλλά στη συνέχεια ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στην άμυνα, φθάνοντας σε άνετη νίκη. Σε πολύ καλή ημέρα βρέθηκε ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης, με 17 πόντους (3/4 βολές, 7/9 δίποντα), 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε περίπου 20 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Θοδωρής Παπαλουκάς αγωνίστηκε για 02.54’, έχοντας μία ασίστ κι ένα λάθος.

Δεκάλεπτα: 17-20, 36-31, 65-46, 96-57.
Μακάμπι Τελ΄Αβίβ (Μπλατ): Παπαλουκάς, Χέντριξ 10, Σμιθ 7 (1), Μπλου 18 (4), Ελιγιάχου 16, Πνίνι 9 (3), Μπερστάιν 5 (1), Οχαγιόν 4, Σέιερ 3 (1), Τζέιμς, Σχορτσιανίτης 17, Λάνγκφορντ 7 (1).
Εφές Αναντόλου (Σάριτσα): Ιλιέφσκι 2, Τουντσερί 9 (2), Ακιόλ 5 (1), Μπατίστα 4, Βούγιασιτς 12 (2), Σαβάνοβιτς 8 (2), Κούκο 7, Γκιουλέρ 6, Σίριν 2, Μπάρατς 2.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»