Πέρασε από το Μπιλμπάο η Καντού

O Τζιανλούκα Μπαζίλε, με τρίποντο στην εκπνοή από τα οκτώ μέτρα, χάρισε μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην Καντού, με 67-64 επί της Μπιλμπάο.

Οι Ιταλοί βρέθηκαν να προηγούνται στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο οι Βάσκοι έφεραν τα πάνω-κάτω και με σουτ του Μπάνιτς, ένα λεπτό πριν από τη λήξη, πέρασαν μπροστά με 62-61. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω, φεύγοντας τελικά με σπουδαίο «διπλό» από τo Μπιλμπάο. Ο Βασιλειάδης με δίποντο είχε ισοφαρίσει σε 64-64, με τους γηπεδούχους να πιστεύουν πως θα πάνε σε παράταση. Ο Μπαζίλε, όμως, τους χάλασε τα σχέδια.

Με τη νίκη των Ιταλών, ο Ολυμπιακός έχει σίγουρη πρόκριση στο Top 16 εφόσον καταφέρει να πετύχει τρεις νίκες στις εναπομείνασες αγωνιστικές. Με δύο νίκες και τουλάχιστον μία ήττα των Βάσκων επίσης περνάει στην επόμενη φάση.

Δεκάλεπτα: 14-17, 27-40, 47-54, 64-67.
Μπιλμπάο (Κατσικάρης): Tζ. Φίσερ 6, Τζάκσον 2, Μαυροειδής, Μπάνιτς 16, Μουμπρού 3 (1), Ερβέλ, Ντ. Φίσερ 6, Βασιλειάδης 10 (2), Γκριμάου 11, Μπλουμς 10 (3).
Καντού (Τριντσιέρι): Μίκοφ 13 (3), Μαρκοϊσβίλι 9 (1), Λέουνεν 10 (2), Μαρκονάτο 6, Ματσαρίνο 8 (2), Γκιανέλα 3, Σερμαντίνι 11, Τσιντσιαρίνι, Μπαζίλε 7 (2).

Ολυμπιακός: Χωρίς Παπανικολάου κόντρα στην Μπαρτσελόνα - Ταξίδεψε στην Ισπανία ο Ουόκαπ
Γιώργος Λυγγερίδης: Τι περιλαμβάνει η δικογραφία - Η πορεία του «μαύρου» χρήματος
Μακάμπι: Χαλάρωμα και πανέτοιμη για τον Παναθηναϊκό AKTOR