«Μίλησε» ο Κιριλένκο

Συντάκτης: Αλεξάνδρα Λούτση Δημοσίευση: Δευτέρα, 17 Οκτωβρίου 2011 22.55

Ανώτερη η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στη φετινή Ευρωλίγκα, κερδίζοντας με 87-74 τη Ζαλγκίρις.

Η αναμέτρηση, στο πλαίσιο του Β’ Ομίλου της διοργάνωσης, διεξήχθη στη «Zalgirio Arena» του Κάουνας και πρώτος διαιτητής ήταν ο Χρίστος Χριστοδούλου.

Το συγκρότημα του Γιόνας Καζλάουσκας, στηριζόμενο στο πρώτο ημίχρονο στην τριάδα των Μίλος Τεόντοσιτς, Αντρέι Κιριλένκο και Ντάριους Λαβρίνοβιτς, πήρε σχεδόν από την αρχή τα ηνία στο σκορ. Η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 25-16, ενώ η εικόνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στο 44-31 του ημιχρόνου.

Το… νερό είχε ήδη μπει στο αυλάκι για τους Μοσχοβίτες. Στην τρίτη περίοδο ανέλαβε δράση ο Σβεντ, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 15 πόντους (47-62 στο 28’), παρά τις προσπάθειες των Ουίμς και Κόλινς να ανατρέψουν την κατάσταση για τους γηπεδούχους. Με κεκτημένη ταχύτητα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διατήρησε τον έλεγχο και στο τελευταίο δεκάλεπτο, φθάνοντας με άνεση στην κατάκτηση του ροζ φύλλου. Ο Αντρέι Κιριλένκο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 τάπες!

Δεκάλεπτα: 16-25, 31-44, 55-69, 74-87.

Κατηγορία: Euroleague