Στην παράταση  η Ρεάλ

Στην παράταση η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε στην παράταση της Εφές Πίλσεν με σκορ 89-86, κάνοντας το 3/3 στο Top-16.

Οι δύο ομάδες που ξεκίνησαν τον αγώνα μην έχοντας ακόμα γνωρίσει την ήττα στο Top-16 έχοντας στο μυαλό ότι ο νικητής θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για την πρώτη θέση του ομίλου.

Οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ και κατάφεραν να περιορίσουν την Ρεάλ και να προηγηθούν στο ημίχρονό με σκορ 22-27 και κορυφαίους τους Μπούτσι Θόρτον και Ιγκόρ Ρακόσεβιτς.

Η «βασίλισσα» αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο και βελτιώνοντας την άμυνα της κατάφερε να φέρει τον αγώνα στα ίσια (65-65).Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν για γερά νεύρα με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι  ο Σέρχιο Ροντρίγκεζ με εύστοχες βολές  οδήγησε το ματς στην παράταση(79-79).

Στην παράταση η Ρεάλ έδειξε οτι ήθελε περισσότερο την νίκη και εκμεταλλευόμενη τις λάθος επιθετικές επιλογές της Εφές στα τελευταία δευτερόλεπτα πήρε έστω και δύσκολα το ροζ φύλλο αγώνα και συνεχίζει αήττητη στο Top-16

. Δεκάλεπτα:18-19,40-46,65-65,79-79,89-86

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Τόμιτς 2, Πριτζιόνι 17 (4), Σουάρεζ 6 (1), Ρέγιες 3, Μίροτιτς 12 (1), Ροντρίγκεθ 13 (2), Μπέγκιτς, Φίσερ 15, Γιούλ 2, Τάκερ 19 (1).

ΕΦΕΣ ΠΙΛΣΕΝ: Βισνιέφσκι, Ρακόσεβιτς 16 (1), Ρόμπερτς 10 (1), Τουντσερί 5 (1), Θόρντον 18 (4), Γκονλούμ 13 (1), Ραντούλιτσα, Βούισιτς 9, Νάχμπαρ 5, Μάρεϊ 10, Γκιουλέρ.

Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία