Εύκολα η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα διεύρυνε το αήττητο σερί της στο TOP-16 αφού επικράτησε με 80-56 της Ρόμα στο Palau Blaugrana.

Ο Γιάκα Λάκοβιτς μετέβη εσπευσμένα στη Σλοβενία λόγω οικογενειακού προβλήματος λίγες ώρες πριν από την αναμέτρηση με τη Ρόμα ωστόσο η Μπαρτσελόνα δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στους Ιταλούς. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν επαφή με το σκορ ως τα μέσα της δεύτερης περιόδου ωστόσο στη συνέχεια παραδόθηκαν στις… ορέξεις των «μπλαουγκράνα» που σημείωσαν την τρίτη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στο TOP-16.

Ο Αλί Τραορέ έκανε το 10-12 για τη Ρόμα στο 8’ αλλά ο Φραν Βάσκεθ και ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο έδωσαν το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα (21-17 στο 10’). Στη συνέχεια η Ρόμα πέρασε την μπάλα μέσα στη ρακέτα με τον Τραορέ μειώνοντας σε 25-19 στο 12’ πριν ο Λουίτζι Ντατόμε ισοφαρίσει σε 30-30 στα μέσα της δεύτερης περιόδου κόντρα στην Μπαρτσελόνα που έβρισκε λύσεις από τον Ναβάρο.

Ο γκαρντ των Καταλανών έκανε το 43-34 με 2/2 βολές ενώ έστειλε τη διαφορά στο +11 (45-34) λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου! Στην επανάληψη οι «μπλαουγκράνα» συνέχισαν με το γκάζι πατημένο αφού ο Άντερσον κράτησε τους γηπεδούχους σε απόσταση ασφαλείας, κάνοντας το 57-41 στο 25’. Ο Φραν Βάσκεθ με 2/2 βολές εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (65-45) στο 33’ για την Μπαρτσελόνα που επέβαλε τον ρυθμό της και έφτασε σε μια εύκολη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-17, 45-36, 61-45, 80-56

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 2, Ρούμπιο, Ναβάρο 13 (2), Πέροβιτς 13, Βάσκεθ 7, Ίνγκλις 9 (1), ΕνΝτόνγκ 4, Μόρις 7 (1), Λόρμπεκ 2, Άντερσον 16 (2), Γκριμάου 7.

Ρόμα (Φιλιπόφσκι): Σμιθ 2, Ουάσιγκτον 16, Κροσαριόλ, Τραορέ 17, Ντατόμε 4, Ντζέμποβιτς 2, Γκόρντιτς 13 (3), Ντάσιτς 2.

Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός για 5η φορά μαζί σε Final-4
Παναθηναϊκός AKTOR: MVP των Game 5 ο Κέντρικ Ναν
Ο μεγάλος αγώνας του Ολυμπιακού με την Άστον Βίλα με σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr