«Επεσε» με ψηλά το κεφάλι

Την πρώτη του ήττα στο TOP 16 γνώρισε ο Παναθηναϊκός, καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας από την Κάχα Λαμποράλ με 77-70.

Οι «πράσινοι» «πλήρωσαν» την κακή τους εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι Βάσκοι ξέφυγαν με διαφορά δέκα πόντων (59-49). Πλέον οι δύο ομάδες  ισοβαθμούν στην πρώτη θέση και η ρεβάνς στο ΟΑΚΑ σε δύο εβδομάδες κρίνεται πολύ κομβική.

Στα του παιχνιδιού, «σφιχτό» ήταν το ματς στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να φτάσουν εύκολα στο καλάθι του αντιπάλου. Μετά από τα πρώτα πέντε λεπτά το σκορ ήταν 4-4, όμως εν συνεχεία ο ρυθμός άνοιξε, με τους Βάσκους να προηγούνται με 15-10, χάρη σε δύο τρίποντα του Ντέιβιντ Λόγκαν. Ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα και η πρώτη περίοδος έληξε με 19-18 υπέρ των γηπεδούχων.

Το δεύτερο δεκάλεπτο «σημάδεψε» η πεντάλεπτη διακοπή, λόγω του τραυματισμού του πρώτου διαιτητή της αναμέτρησης Καρλ Γιούγκεμπραντ ο οποίος αποχώρησε για τα αποδυτήρια. Η Κάχα Λαμποράλ κατόρθωσε να πάρει μία διαφορά οκτώ πόντων (34-26). Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ και οι φωνές του έπιασαν τόπο, καθώς με ένα επιμέρους σκορ 7-2 που «έτρεξε» το «τριφύλλι» μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους (36-33). Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν συναρπαστική. Ο Παναθηναϊκός παίζοντας καλή άμυνα και τροφοδοτώντας σωστά τον Μάικ Μπατίστ προσπέρασε με 42-41, όμως η Κάχα απάντησε με ένα γρήγορο σερί 6-0, αναγκάζοντας τον προπονητή των πρωταθλητών Ελλάδας να πάρει τάιμ άουτ. Και εκεί που οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (47-45, 27’) ήρθε ένα ξέσπασμα από τον Πάου Ρίμπας. Ο Ισπανός σούτινγκ γκαρντ στα τελευταία τρία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου ευστόχησε σε τρεις προσπάθειες τριών πόντων και κάπως έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε στους δέκα πόντους (59-49, 30’).

Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 13 πόντους (62-49) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ενα τρίποντο του Αντώνη Φώτση σήμανε την αντεπίθεση για το «τριφύλλι». Το 62-49 μετατράπηκε σχετικά γρήγορα σε 62-58 και πλέον το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι.

Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά προβάδισμα επτά πόντων (70-63) όμως οι «πράσινοι» δεν  παράτησαν το παιχνίδι. Μείωσαν σε 70-66, όμως πλήρωσαν ένα χαμένο ριμπάουντ, μετά από άστοχη επίθεση των αντιπάλων τους. Με το σκορ στο 72-66 ο Διαμαντίδης ευστόχησε σε τρίποντο την ώρα που ο Ουέρτας έκανε φάουλ στον Μπατίστ, μα οι διαιτητές έκριναν ότι δεν έπρεπε να μετρήσει το σουτ, κάτι που επηρέασε την εξέλιξη της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με τον Μπατίστ σε 72-68, όμως μία λάθος επαναφορά στα 37’’ πριν από το τέλος, έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των πρωταθλητών Ισπανίας.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σαν Εμετέριο με 21 πόντους, ενώ για τον Παναθηναϊκό ο Ντρου Νίκολας σταμάτησε στους 15.

Δεκάλεπτα: 19-18, 36-33, 59-49, 77-70

Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Ρίμπας 9 (3), Ουέρτας 5, Λόγκαν 10 (2), Τελέτοβιτς 17 (1), Μπατίστα 11, Σαν Εμετέριο 21 (2), Ολεσον, Μπάρατς 4, Μπιέλιτσα

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 1, Περπέρογλου 2, Μπατίστ 14, Φώτσης 7 (2), Σάτο 6, Νίκολας 15 (3), Τσαρτσαρής11 (1), Διαμαντίδης 12 (2), Βουγιούκας, Καλάθης 2

Το Onsports σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης Κάχα Λαμποράλ – Παναθηναϊκός για την τρίτη αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας.

Οι "πράσινοι" θέλουν να πετύχουν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες και να βρεθούν πολύ κοντά στην κατάληψη της πρώτης θέσης στον όμιλό τους.

Το "τριφύλλι" ξεκίνησε με νίκη στην πρεμιέρα κόντρα στη Λιέτουβος Ρίτας, ενώ συνέχισε με νέα νίκη αυτή τη φορά στο ΟΑΚΑ, με αντίπαλο τη Μάλαγα.

Αντίθετα η Κάχα Λαμποράλ, στην πρώτη αγωνιστική "λύγισε" την αντίσταση της Μάλαγα εκτός έδρας, ενώ την προηγούμενη εβδομάδα υπέστη ήττα - σοκ εντός έδρας από τη Λιέτουβος Ρίτας.

Οι πρωταθλητές παρατάσσονται χωρίς τους τραυματίες Κώστα Καϊμακόγλου και Αλεξ Μάριτς.

LIVE ΕΞΕΛΙΞΗ

2': 2-0 Μπάρατς

3': 2-2 Μπατίστ

4': 4-2 Μπάρατς

5': 4-4 Διαμαντίδης

ΣΧΟΛΙΟ: Οι δύο ομάδες μέχρι στιγμής παίζουν εξαιρετική άμυνα και για αυτόν τον λόγο το σκορ παραμένει σε χαμηλά επίπεδα. Αυτό βολεύει τον Παναθηναϊκό, καθώς η Κάχα Λαμποράλ είναι συνηθισμένοι να πηγαίνει τα παιχνίδια σε υψηλό σκορ και σε γρήγορο τέμπο.

6': 4-7 Διαμαντίδης

7': 7-7 Σαν Εμετέριο

7': 9-7 Τελέτοβιτς

7': 9-10 Νίκολας

8': Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς ο Παναθηναϊκός φαίνεται να πατάει καλύτερα στο παρκέ.

8': 12-10 Λόγκαν

8': 15-10 Λόγκαν

9': 15-12 Τσαρτσαρής

9': 17-12 Σαν Εμετέριο

10': 17-15 Τσαρτσαρής

10': 17-16 Τσαρτσαρής

10': 18-16 Λόγκαν

10': 19-16 Λόγκαν

10': 19-17 Σάτο

10': 19-18 Σάτο

Τέλος Α' Δεκαλέπτου

ΣΧΟΛΙΟ: Μετά το πρώτο πεντάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης άνοιξε και κάπως έτσι το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 19-18. Μεγάλη ζημιά στους "πράσινους" έκανε ο Λόγκαν.

11': 21-18 Μπατίστα

12': 23-18 Τελέτοβιτς

13': 23-19 Περπέρογλου

13': 23-20 Περπέρογλου

14': 25-20 Τελέτοβιτς

14': Διακοπή λόγω ενός τραυματισμού στη γάμπα, του πρώτου διαιτητή της αναμέτρησης, Καρλ Γιούγκεμπραντ. Ο διαιτητής έφυγε για τα αποδυτήρια προκειμένου να ξεπεράσει τον τραυματισμό του.

Νέο αναγκαστικό τάιμ άουτ, καθώς όλοι περιμένουν να δουν τι θα συμβεί με τον Φινλανδό ρέφερι.

Ο αγώνας θα συνεχιστεί προς το παρόν με δύο διαιτητές.

15': 27-20 Τελέτοβιτς

15': 27-21 Διαμαντίδης

15': 27-22 Διαμαντίδης

16': 27-24 Νίκολας

ΣΧΟΛΙΟ: Η Κάχα Λαμποράλ κατόρθωσε να ξεφύγει ακόμη και με επτά πόντους (27-20), όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με όπλο του την καλή άμυνα μείωσε γρήγορα σε 27-24 αναγκάζοντας τον Ιβάνοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ.

16': 27-26 Τσαρτσαρής

17': 30-26 Σαν Εμετέριο

17': Τάιμ αουτ από τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς

17': 32-26 Μπατίστα

18': 34-26 Τελέτοβιτς

18': Νέο τάιμ άουτ από τον προπονητή του Παναθηναϊκού, καθώς η Κάχα Λαμποράλ πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα

18': 34-27 Μπατίστ

18': 34-28 Μπατίστ

19': 34-31 Διαμαντίδη

19': Ο Παναθηναϊκός "έτρεξε" ένα γρήγορο σερί 5-0 και ανάγκασε τον τεχνικό των Βάσκων να καλέσει τάιμ άουτ.

19': 36-31 Σαν Εμετέριο

19': 36-32 Μπατίστ

20': 36-33 Τέπιτς

Τέλος Ημιχρόνου

ΣΧΟΛΙΟ: Οι δύο ομάδες μοιάζουν ισοδύναμες στο παρκέ της Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα. Οι γηπεδούχοι έχουν προπαθήσει να ξεφύγουν δύο φορές όμως ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα και κρατήθηκε κοντά στο σκορ. Το "κλειδί" για τους "πράσινους" θα είναι να περιορίσουν τη δράση του Τελέτοβιτς (10 π.) αλλά και του Εστεμπάν Μπατίστα ο οποίος δημιούργησε σημαντικά προβλήματα.

21': 38-33 Σαν Εμετέριο

21': 39-33 Σαν Εμετέριο

22': 39-36 Φώτσης

22': 39-38 Νίκολας

22': 41-38 Λόγκαν

23': 41-40 Μπατίστ

24': 41-42 Μπατίστ

24': 42-42 Σαν Εμετέριο

25': 44-42 Σαν Εμετέριο

25': 47-42 Τελέτοβιτς

26': Τάιμ Άουτ

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 42-41 χάρη σε διαδοχικούς πόντους του Μπατίστ, όμως η Κάχα Λαμποράλ απάντησε και πήρε διαφορά πέντε πόντων (47-42). Οπλο της ευστοχία της έξω από τα 6,75 μ.

27': 47-45 Νίκολας

28': 49-45 Σαν Εμετέριο

28': 49-46 Φώτσης

28': 50-46 Σαν Εμετέριο

29': 53-46 Ρίμπας

29': 53-47 Καλάθης

29': 53-48 Καλάθης

30': 56-48 Ρίμπας

30': 56-49 Μπατίστ

30': 59-49 Ρίμπας

Τέλος Γ' Δεκαλέπτου

Η Κάχα πήρε μία διαφορά δέκα πόντων, βασιζόμενη στα τρίποντα του Πάου Ρίμπας ο οποίος πέτυχε τρία στα τρία. Αν ο Παναθηναϊκός θέλει να έχει τύχη, θα πρέπει να βελτιώσει την περιφερειακή του άμυνα.

32': 61-49 Μπατίστα

32': 62-49 Μπατίστα

32': 62-52 Φώτσης

33': 62-53 Διαμαντίδης

33': 62-54 Διαμαντίδης

34': 62-56 Μπατίστ

35': 62-58 Νίκολας

35': 63-58 Μπατίστα

35': 64-58 Μπατίστα

36': 66-58 Μπατίστα

36': 66-61 Νίκολας

37': 68-61 Ουέρτας

37': 68-63 Μπατίστ

37': 69-63 Τελέτοβιτς

37': 70-63 Τελέτοβιτς

Τάιμ άουτ.

38': 70-65 Τσαρτσαρής

38': 70-66 Τσαρτσαρής

39': Τάιμ άουτ

39': 72-66 Ουέρτας

40': 72-68 Μπατίστ

40': Τάιμ άουτ

40': 73-68 Ουέρτας

40': 73-70 Σάτο

40': 74-70 Σαν Εμετέριο

40': 75-70 Σαν Εμετέριο

40': 77-70 Τελέτοβιτς