Ασταμάτητη η Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με σκορ 80-72 της Ζαλγκίρις Κάουνας στην Τουρκία και πήρε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο Top-16.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν κεφάτοι στο παρκέ και είχαν το έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά παίρνοντας μάλιστα κεφάλι στο σκόρ ακόμα και με 10 πόντους(5-15).Η τουρκική ομάδα ξύπνησε μετά το έκτο λεπτό και έτρεξε ένα σερί 11-0  που της επέτρεψε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με τρεις πόντους(22-19).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο.Η Φενέρμπαχτσε προσπάθούσε να αυξήσει το προβάδισμα της για να πάει στα αποδυτήρια έχοντας την υπεροχή όμως η Ζαλγκίρις παίζοντας καλή άμυνα δεν της το επέτρεψε.Αντίθετα με τρίποντο του Κόλινς στην τελευταία επίθεση κατάφερε να ισοφαρίσει στο 41-41 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στη τρίτη περίοδο συνεχίστηκε το ίδιο έργο αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να χτίσει διαφορά και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια.Στο τέλος του δεκαλέπτου κάποιες λανθασμένες επιλογές στην επίθεση της Ζαλγκίρις επέτρεψαν στους Τούρκους να τρέξουν στον αιφνιδιασμό και να προηγηθούν(58-54).

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου μπήκε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δυνατά και προσπάθησε να ξαναφέρει τον αγώνα στα ίσια, όμως οι παίκτες της τουρκικής ομάδας με κορυφαίους τους Σάβας και Τόμας δεν τους το επέτρεψαν και πήραν στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα που τους φέρνει στη πρώτη θέση του ομίλου ως τώρα.

Δεκάλεπτα:22-19,41-41,58-54,80-72

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ/ΟΥΛΚΕΡ(Σπάχια): Ούκιτς 12 (2), Τουρκσάν 13 (2), Ονάν 5 (1), Λαβρίνοβιτς, Γιασικέβιτσιους 7 (1), Σαβάς 15, Τόμας 15 (4), Μέι, Πρέλντζιτς 13 (1).
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ(Ζούρος): Μπράουν 6 (2), Τσάπιν 12 (1), Πόσιους 6 (1), Ντελινικάιτις 10 (1), Κλιμαβίτσιους 2, Γιανκούνας 14 (2), Μίλακνις, Μαριάνοβιτς 4, Ουάτσον 4, Κόλινς 14 (1).

Τένις: Πρόκριση στα ημιτελικά της Βαρκελώνης για τον Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος
Άρσεναλ: Πέθανε ο πρώην πρόεδρος των «κανονιέρηδων», Σερ Τσιπς Κέσγουικ
Βαγγέλης Μαρινάκης: «Να κυνηγάτε τα όνειρά σας»