Ραντεβού στη Βαλένθια

Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ κατά διαστήματα ο Ολυμπιακός νίκησε τη Βαλένθια με 77-62 και πλέον θα τα παίξει όλα για όλα στην Ισπανία.

Αν δεν υπήρχαν κάποια κενά διαστήματα κυρίως στις αρχές των τριών πρώτων περιόδων η νίκη θα είχε έρθει ακόμα πιο εύκολα για τον Ολυμπιακό.

Οι "ερυθρόλευκοι" παίζοντας και πάλι με την πλάτη στον τοίχο κατάφεραν να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη και να ανανεώσουν το ραντεβού τους με τους Ισπανούς σε 2 εβδομάδες. Η τελική διαφορά ήταν 15 πόντοι 77-62 και πλέον η διαφορά αλλά και η ψυχολογία είναι υπερ της ομάδας του Ντούσαν Ίβκοβιτς.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού καθώς τρία άστοχα τρίποντα από τους Τεόντοσιτς και Κέσελ έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 8-4 στο πέμπτο λεπτό. Ο Κλαβέρ είχε κάνει την μεγαλύτερη "ζημιά" στους γηπεδούχους αφού σκόραρε 6 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο. Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς πήρε τάιμ αουτ, οι Πειραιώτες πίεσαν περισσότερο στην άμυνα και προσπάθησαν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό και τα κατάφεραν με τον καλύτερο τρόπο! Με ένα επιμέρους σκορ 14-2 άφησαν πίσω την Βαλένθια με 8 πόντους, 18-10 στο 9ο λεπτό. Η διάθεση στην άμυνα ήταν αυτή που βοηθούσε τον Ολυμπιακό, ¨βραχυκύκλωνε¨ τους Ισπανούς και έδινε εύκολους πόντους από κλεψίματα στον αιφνιδιασμό. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 18-12.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με κάποια λάθη από τους παίκτες του Ολυμπιακού που είχαν ως αποτέλεσμα η ομάδα του Πέσιτς να καταφέρει  και να μειώσει στους 2 πόντους, 20-18 στο 14ο λεπτό. Ο Γιαφτόκας είχε πάρει την ¨σκυτάλη¨ στο σκοράρισμα και με συνεχόμενους πόντους ¨κράταγε¨ στο παιχνίδι την Βαλένθια. Ο Ολυμπιακός απάντησε με διαδοχικά καλάθια από τον Ράσο Νεστέροβιτς, με τον Σλοβένο να δίνει αέρα 6 πόντων στους γηπεδούχους 26-20, 5 λεπτά πριν το ημίχρονο. Όσο η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν συγκεντρωμένη στην άμυνα δεν αντιμετώπιζε προβλήματα, στο συγκεκριμένο κομμάτι βόηθησε πολύ η είσοδος των Νεστέροβιτς και Γκόρντον, οι δύο παίκτες έδιναν  ενέργεια στην άμυνα και παράλληλα βοηθούσαν και επιθετικά. Ένα επιμέρους σκορ, 16-2 αυτή τη φορά έδωσε στον Ολυμπιακό την μεγαλύτερη διαφορά του στον αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο, 36-22 στο 20ο λεπτό. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Τεόντοσιτς και Γκόρντον ήταν αυτά που βοήθησαν στο να ανέβει η διάφορα.Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με ένα καλάθι από τον Γιάννη Μπουρούση, σκορ 38-24.

Και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός έδειχνε να χάνει την αυτοσυγκέντρωση του. Τα λάθη στην επίθεση συνεχίζονταν και ο Κλεβέρ με 6 συνεχόμενους πόντους έριξε την  διαφορά στους 8, 40-32 στο 23ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός πάτησε πάλι ¨γκάζι¨ και με καλάθια των Σπανούλη και Μπουρούση και Νίλσεν εκτόξευσε την διαφορά στους 16 πόντους, 48-32 στο 26ο λεπτό και σε αυτό το σημείο η άμυνα ήταν το ¨κλειδί¨. Ο Γιαφτόκας προσπαθούσε αλλά έδειχνε να παλεύει μόνος του αφού ο Κλεβέρ είχε πολλά ¨κενά¨ διαστήματα και Σαβάνοβιτς, Ντε Κολο δεν ήταν σε καλή βραδιά. Μια ακόμα ¨βόμβα¨ από τον Τεόντοσιτς επανέφερε την διαφορά στους 16 πόντους 54-38 στο 30ο. Η διαφορά έφτασε και τους 18 πόντους με τον Θοδωρή Παπαλουκά να μοιράζει ασσίστ που γίνονταν εύκολα καλάθια. Σκορ 3η περιόδου 57-42.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στις αρχές της 4η περιόδου με κάποιες γρήγορες επιθέσει που όμως δεν έφεραν αποτέλεσμα. Οι ¨ερυθρόλευκοι¨ δεν είχαν όρεξη να μπουν ξανά περιπέτειες και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό! Η ίδια διάθεση στην άμυνα ενώ στην επίθεση ο Νεστέροβιτς συνδυαζόταν άψογα με τους Σπανούλη και Παπαλουκά. Η διαφορά παρέμενε στους 16 πόντους 65-49 στο 34ο λεπτό. Ο Σαβάνοβιτς ¨ξύπνησε¨ κάπως αργά σκόραρε 4 συνεχόμενους πόντους και μείωσε την διαφορά στους 12 αλλά ως εκεί. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς δεν έδωσε το δικαιώμα στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν ότι έχουν πιθανότητες να γυρίσουν το παιχνίδι, το αντίθετο μάλιστα η διαφορά μεγάλωνε, έφτασε και τους 18 πόντους με κάρφωμα του Παπαλουκά λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Τελικό αποτέλεσμα 77-62.

Ολυμπιακός (Ιβκοβιτς): Παπαλουκάς 8, Νεστέροβιτς 17, Σπανούλης 14 (1), Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 11, Κέσελ 5 (1), Νίλσεν 7, Ερτσεγκ, Τεόντοσιτς 8 (2), Χαλπερίν, Λούκας 7 (1).

Βαλένθια (Πέσιτς): Κουκ 4, Ογκουστιν, Κλαβέρ 16, Λίστσουκ 10, Μαρτίνεθ, Πιετρούς, Σαβάνοβιτς 13 (1), Ντε Κολό 7 (1), Φερνάντεθ, Γιαφτόκας 12

LIVE ΕΞΕΛΙΞΗ

Το Onsports σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Βαλένθια στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του TOP 16 της Ευρωίγκας.

Περίπου 24 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα και ο φίλαθλος κόσμος είναι ελάχιστος στο ΣΕΦ με τους ανθρώπους του Ολυμπιακού να περιμένουν κι άλλους από ώρα σε ώρα.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης βρίσκεται εκτός δωδεκάδας, αφού ο Ντούσαν Ιβκοβιτς είχε παράπονα από αυτόν στο παιχνίδι με την ΑΕΚ.

Οι δύο ομάδες έχουν  βρίσκονται στο παρκέ, για το καθιερωμένο ζέσταμα.

Περίπου 5 λεπτά πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης και στο ΣΕΦ δεν υπάρχει πολύς κόσμος. Ισως υπάρχει και απογοήτευση από τον αποκλεισμό της ποδοσφαιρικής ομάδας στο Κύπελλο από τον ΠΑΟΚ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

Α' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
1': 0-2 Γιαβτόκας
2': 2-2 Νίλσεν
2': 4-2 Κέσελ
3': 4-4 Κλαβέρ
3': 4-6 Κλαβέρ
4': 4-8 Σαβάνοβιτς
5': 6-8 Νίλσεν

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Ολυμπιακός δεν έχει βρει ρυθμό ούτε στην επίθεση ούτε στην άμυνα. Ετσι η Βαλένθια βρίσκεται μπροστά στο σκορ.

6': 8-8 Τεόντοσιτς
7’: 8-10 Κλαβέρ
8': 9-10 Σπανούλης
8': 10-10 Σπανούλης
8': 12-10 Μπουρούσης
9': 13-10 Μπουρούσης
9': 16-10 Κέσελ
9': 18-10 Σπανούλης
10': 18-12 Λίστσουκ
Τέλος Α' δεκαλέπτου

Β' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
11': 18-14 Σαβάνοβιτς
11': 20-14 Σπανούλης
12': 20-16 Ντε Κολό
13': 22-16 Παπαλουκάς
14': 22-18 Γιαβτόκας
15': 24-18 Νεστέροβιτς
15': 24-20 Γιαβτόκας

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Ολυμπιακός θέλει να πάρει μία διαφορά, αλλά η Βαλένθια παραμένει κοντά στο σκορ...

16': 26-20 Νεστέροβιτς
17': 28-20 Γκόρντον
18': 30-20 Νεστέροβιτς
19': 33-20 Τεόντοσιτς
19': 33-22 Κλαβέρ
20': 36-22 Γκόρντον
20': 36-24 Σαβάνοβιτς
20': 38-24 Μπουρούσης

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στα τελευταία πέντε λεπτά του ημιχρόνου με αποτέλεσμα να πάρει μία διαφορά 14 πόντων. Πολύ καλό παιχνίδι έχουν κάνει μέχρι στιγμής οι δύο ψηλοί των «ερυθρολεύκων» Γιάννης Μπουρούσης και Ράσο Νεστέροβιτς.

Τέλος ημιχρόνου

Γ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
21': 38-25 Κλαβέρ
21': 38-27 Λίστσουκ
22': 38-29 Κλαβέρ
22': 38-30 Κλαβέρ
22': 38-32 Λίστσουκ
22': 40-32 Μπουρούσης
24': 42-32 Μπουρούσης
25': 44-32 Σπανούλης

ΣΧΟΛΙΟ: Η Βαλένθια αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα…

26': 46-32 Μπουρούσης
26': 48-32 Νίλσεν
26': 48-34 Γιαβτόκας
27': 48-36 Γιαβτόκας
28': 50-36 Νεστέροβιτς
29': 51-36 Νίλσεν
29': 51-38 Ντε Κολό
29': 54-38 Τεόντοσιτς
30': 54-40 Κουκ
30': 55-40 Νεστέροβιτς
30': 57-40 Νεστέροβιτς
30': 57-42 Κουκ
Τέλος Γ' δεκαλέπτου

Δ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
31': 57-44 Γιαβτόκας
32': 57-47 Ντε Κολό
32': 59-47 Παπαλουκάς
32΄: 61-47 Νεστέροβιτς
34': 61-49 Κλαβέρ
34': 63-49 Νεστέροβιτς
34': 65-49 Παπαλουκάς
35': 65-51 Σαβάνοβιτς
35': 65-53 Σαβάνοβιτς

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Νεστέροβιτς είναι εξαιρετικός και ο Ολυμπιακός δείχνει να έχει καθαρίσει το παιχνίδι, καθώς έχει τον έλεγχο.

36': 65-54 Λίστσουκ
36': 67-54 Νεστέροβιτς
37': 69-54 Σπανούλης
37': 69-55 Λίστσουκ
38': 69-57 Λίστσουκ
38': 70-57 Σπανούλης
38': 72-57 Γκόρντον
39': 75-57 Σπανούλης
40': 75-58 Κλαβέρ
40': 75-59 Κλαβέρ
40': 77-59 Παπαλουκάς
40': 77-62 Σαβάνοβιτς

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)
Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του
Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR