Ολική επαναφορά!

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Τρίτη, 22 Φεβρουαρίου 2011 20.49

Αν και βρέθηκε να κυνηγάει για τρία δεκάλεπτα, ο Άρης κατάφερε να πάρει σπουδαίο «διπλό» στην Ουκρανία επί της Μπουντιβέλνικ, με 78-73.

Έτσι, μετά την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής του Last 16 του Eurocup διατήρησε στο ακέραιο τις όποιες ελπίδες πρόκρισής του στην επόμενη φάση. Συγκεκριμένα, στους αγώνες της τελευταίας αγωνιστικής θέλει νίκη δική του επί της Λε Μαν και, παράλληλα, ήττα των Ουκρανών στη Γερμανία από την Γκέτινγκεν. Με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη, οι Θεσσαλονικείς ανέτρεψαν το 42-27, σκορ με το οποίο βρέθηκαν να χάνουν στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, κι έφτασαν στη δεύτερη νίκη τους στον J’ Όμιλο. Κορυφαίοι για το συγκρότημα του Λευτέρη Σούμποτιτς ήταν οι Μπράουν, Ταπούτος, Τάκερ, Χαραλαμπίδης και Χατζηβρέττας.

Η κάκιστη απόδοση του Άρη στο πρώτο ημίχρονο επέτρεψε στην Μπουντιβέλνικ να αποκτήσει σημαντική διαφορά στο σκορ (42-27). Το συγκρότημα του Λευτέρη Σούμποτιτς αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο σκοράρισμα, αφού με εξαίρεση τον Μπόμπι Μπράουν (13π.) δεν υπήρχε άλλη αξιόπιστη λύση στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευτήκαν το συγκεκριμένο πρόβλημα της ελληνικής ομάδας κι αφού έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο δεκάλεπτο (20-14) ανέβασαν τη διαφορά στο σκορ στη δεύτερη περίοδο, στηριζόμενοι στους Αγκαφόνοφ και Μορλέεφ, που σημείωσαν από 10 πόντους.

Όσο κακός ήταν ο Άρης κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου τόσο αγνώριστος προς το καλύτερο παρουσιάστηκε στην επανάληψη. Από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Θεσσαλονικείς, στηριζόμενοι στους Χρήστο Ταπούτο και Πι Τζέι Τάκερ, άλλαξαν τα δεδομένα του αγώνα και υποχρέωσαν τους Ουκρανούς σε παθητικό ρόλο. Με επιμέρους σκορ 23-11 υπέρ τους, οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν να χάνουν μόλις με διαφορά τριών πόντων στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (53-50), βάζοντας. φωτιά στην τελευταία και καθοριστική περίοδο. Εκεί όπου ο Άρης συνεχίζοντας την πολύ καλή εμφάνισή του προηγήθηκε με 67-62 στο 37’. Ο Χαραλαμπίδης και ο Χατζηβρέττας ήρθαν να δώσουν λύσεις στα τελευταία λεπτά και με τη δική τους σημαντική βοήθεια ο Άρης κατάφερε τελικά να πανηγυρίσει μια πολύ μεγάλη νίκη στην Ουκρανία.

Δεκάλεπτα: 20-14, 42-27, 53-50, 73-78.
Μπουντιβέλνικ (Μπεροκάλ): Κις 17 (3), Μόρλεϊ 12, Ουίλσον 6, Ικόβλεφ 3 (1), Στεφάνισιν, Ζαμπιρτσένκο 5 (1), Σπένσερ 5 (1), Ανίσιμοφ 4, Αγκαφόνοφ 12 (2), Μπετς 9.
Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 24 (2), Ταπούτος 16 (3), Χατζηβρέττας 9 (3), Χαραλαμπίδης 8, Σκορδίλης, Μπορόβνιακ 2, Σλούκας, Τάκερ 15, Τόμας 4.

H διακύμανση του αγώνα:

Α' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
1': 0-3 Μπράουν
2': 4-3 Ουίλσον
3': 4-7 Χαραλαμπίδης
4': 9-7 Μπετς
5': 9-9 Μπράουν
6': 13-9 Μόρλεϊ
9': 18-11 Σπένσερ
10': 20-13 Ταπούτος
Τέλος Α' δεκαλέπτου: 20-14

Β' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
11': 20-16 Τόμας
13': 20-19 Χατζηβρέττας
14' 23-19 Ανίσιμοφ
16': 27-19 Κις
17': 30-20 Μόρλεϊ
18': 30-24 Μπράουν
20': 38-26 Μπράουν
Τέλος Ημιχρόνου: 42-27

Γ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
21': 42-30 Τάκερ
23': 42-35 Τάκερ
25': 42-39 Χατζηβρέττας
26': 43-41 Ανίσιμοφ
28': 45-44 Σπένσερ
29': 50-47 Κις
30' 53-50 Μπράουν
Τέλος Γ' Δεκαλέπτου: 53-50

Δ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
31': 53-52 Ταπούτος
34': 58-60 Μπράουν
35': 58-63 Ταπούτος
36': 58-65 Τάκερ
38': 67-70 Ζαμπιρτσένκο
39': 69-72 Χαραλαμπίδης
39': 71-74 Ουίλσον
Τέλος Αγώνα: 73-78

Κατηγορία: Eurocup