Έσπασε το ρόδι η Πολωνία

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Παρασκευή, 02 Σεπτεμβρίου 2011 18.55

Την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας πέτυχε η Πολωνία, η οποία επικράτησε της Πορτογαλίας με 81-73.

Η Πορτογαλία άρχισε πολύ δυνατά το παιχνίδι και στο ημίχρονο είχε προβάδισμα επτά πόντων (36-29) δείχνοντας ικανή να κάνει την έκπληξη.
Το δεύετερο ημίχρονο όμως άνηκε στους Πολωνούς, οι οποίοι ισοφάρισαν 49-49. Στο τελευταιό δεκάλεπτο, όπου και κρίθηκε η αναμέτρηση, οι Πολωνοί ξέφυγαν με οχτώ πόντους, 73-65.

Οι Πορτογάλοι με επιμέρους σκορ 6-0 μείωσαν στο καλάθι, 73-71 δύο λεπτά πριν από τη λήξη του παιχνιδιού. Ο Κελάτι όμως, ήταν εύστοχος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, χαρίζοντας το πρώτο ροζ φύλλο στην ομάδα  του
Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπέρισα με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 36-29, 49-49, 73-81

Πορτογαλία (Πάλμα): Ταβάρες 13 , Κόστα 13 (3), Μινχάβα 2, Φονσέκα 2, Ντα Σίλβα 12 (1), Αντράντε 8 (1), Σίλβα, Εβόρα 2, Γκονσάλβες, Μιράντα 9 (1), Σάντος 12 (1).

Πολωνία (Πίπαν): Βερίσα 16 (2), Λαπέτα 2, Σκιμπνιέφσκι 4, Βατσίνσκι, Παμούλα, Λέοντσικ 11 (9ρ.), Σβέιτσικ 13 (2), Κελάτι 8 (1), Στζότσκα 1, Βισνιέφσκι, Χρίτσανιουκ 8, Κοσζάρεκ 18 (3).

Κατηγορία: Eurobasket 2011