Ήττα από την Ιταλία για τις Γυναίκες

Συντάκτης: Αλέξανδρος Πρίφτης Δημοσίευση: Σάββατο, 23 Ιουνίου 2012 20.11

Την ήττα με 53-64 γνώρισε από την Ιταλία η Εθνική ομάδα των Γυναικών στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Θωμά στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2013.

Η ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μισού της αναμέτρησης. Η Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε με τις Καλέντζου, Χατζηνικολάου, Κοσμά, Δημητράκου, Παπαμιχαήλ, απέναντι στις Σοτάνα, Τζανόνι, Σαντούτσι, Γουαμπάρα και Κρίπα και μετά τα πρώτα…αναγνωριστικά λεπτά, πήρα το προβάδισμα.

Το 8-8 (4’) έγινε 12-8 (5’34’’) με τις Ελληνίδες παίκτριες να «διαβάζουν» πολύ καλά το παιχνίδι τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα. Η Ελλάδα έφτασε στο 20-14 (12’48’’) και στο 23-17 (15’45’’), αλλά στη συνέχεια για περίπου ένα πεντάλεπτο, δεν μπόρεσε να απειλήσει την Ιταλία, η οποία βρήκε την ευκαιρία να μειώσει και να τελικά να προηγηθεί (23-27, 19’’09’’) με ένα 10-0. Πρωταγωνίστρια για τις φιλοξενούμενες ήταν η Τζανόνι σε αυτή την αντεπίθεση, η οποία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 12 πόντους. Η Ελλάδα μείωσε με την Παπαμιχαήλ και την Καλέντζου, για ναν κλείσει το εικοσάλεπτο με τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (26-27).

Οι Ελληνίδες διεθνείς προσπάθησαν άμεσα να ξαναπάρουν τα ηνία της αναμέτρησης. Με την Παπαμιχαήλ προσπέρασαν 29-27 (21’), με τη Δημητράκου διατήρησαν τη διαφορά των δύο πόντων (31-29, 21’40’’), με τις Ιταλίδες να απαντούν αρχικά πηγαίνοντας κοντά στο καλάθι και στη συνέχεια με σουτ τριών πόντων. Έφτασαν στο 33-36 (25’) και στη συνέχεια στο 39-42 με μακρινά σουτ από τις Μπενεντέτα και Μασκιάρντι. Με διαφορά τριών πόντων έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο (41-44).

Σωτηρίου και Καλέντζου έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στην Εθνική Ελλάδας με την επιστροφή στον αγώνα (45-44, 32’), αλλά οι Ιταλίδες εκμεταλλεύτηκαν ότι μπορούσε να τους δώσει το παιχνίδι, φτάνοντας στο +6 (49-55) με την Σαντούτσι και αργότερα στο +7 (51-58, 38’30’’). Η ελληνική ομάδα έκανε μια τελευταία προσπάθεια, αλλά οι φιλοξενούμενες είχαν πια την ψυχολογία με το μέρος τους και πήραν μια πολύτιμη γι’ αυτές νίκη με το τελικό 53-64.

*Στο 7’ της αναμέτρησης τραυματίστηκε (γόνατο) η Αλεσάντρα Φόρμικα της Εθνικής Ιταλίας.

Διαιτητές: Σέμες, Ντραγκόγιεβιτς, Ομπρκνέζεβιτς.
Δεκάλεπτα: 14-12, 26-27, 41-44, 53-64.
Ελλάδα (Δάγλας): Καλέντζου 9, Δημητράκου 12 (7ρ), Χατζηνικολάου 4 (6ρ), Κωτσοπούλου, Σταυρίδου 3, Παπαμιχαήλ 15 (7ρ, 3 α)), Λύμουρα 2, Σωτηρίου 4, Κοσμά 1, Σπανού 3.
Ιταλία (Ρικίνι): Φασίνα, Τσινίλι, Σοτάνα 16, Γκάτι 4, Τζανόνι 14, Σαντούτσι 5, Μασκιάρντι 14, Φόρμικα, Γουαμπάρα 4, Κρίπα, Μπανιάρα 5, Γκορίνι 2.

Κατηγορία: Γυναικών