Νίκη στο φινάλε για τον Απόλλωνα

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Κυριακή, 03 Ιουλίου 2011 22.51

Μεγάλες δυσκολίες  συνάντησε το απόγευμα της Κυριακής στο Κλειστό Στάδιο του Δημοτικού Αθλητικού Κέντρου της Τρίπολη,ς ο Απόλλωνας Τρίπολης απέναντι στον Κροκεατικό στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης της Γ’ Ανδρών της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, ωστόσο κατάφερε να επικρατήσει της ομάδας των Κροκεών με σκορ 57-55.

Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. με την ομάδα των Κροκεών να είναι καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν.

Στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου η ομάδα της Τρίπολης, η οποία αν και προηγήθηκε νωρίς με μικρή διαφορά (8-4, 05:42’’) γρήγορα έχασε την επαφή με το σκορ, αφού η  ομάδα των Κροκεών με σερί 10-0,  να προηγήθηκε 1:49’’ με σκορ 10-16. Όμως ο Απόλλωνας Τρίπολης κατάφερε και έκλεισε την διαφορά στην πρώτη περίοδο (14-16).

Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα της Τρίπολης «κυνηγούσε» στο σκορ τον αντίπαλο της, ο οποίος   ξέφευγε αρκετές φορές  στο σκορ. Κάπως έτσι, το 22-23 (5:07’’) μετετράπη σε 22-28 (3:45’’), ενώ λίγο αργότερα το 25-28 (3:34’’) μετετράπη αντίστοιχα σε 25-32 (2:37’’). Παρόλα αυτά ο Απόλλωνας Τρίπολης κατάφερε όπως και στην πρώτη περίοδο, να «κλείσει» την διαφορά στον πόντο (32-33) στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, η αναμέτρηση πήρε στοιχεία «ντέρμπι». Κι αυτό αφού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν  στο σκορ, ωστόσο στα τελευταία δευτερόλεπτα, το σερί 6-1 της αρκαδικής ομάδας, της έδωσε το ψυχολογικό πλεονέκτημα ώστε να προηγηθεί με σκορ 46-40.

Η τελευταία περίοδος είχε χιτσκοκικά χαρακτηριστικά αφού ενώ, ο Απόλλωνας Τρίπολης έδειχνε πως θα κατακτούσε την νίκη, ειδικότερα μετά την διαφορά των 10 πόντων (56-46, 04:01’’), οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση των παικτών της ομάδας της Τρίπολης με αποτέλεσμα και με σερί 8-0,  έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Είναι χαρακτηριστικό πως ο νεαρός Χρηστάκος με τρίποντο στα τελευταία 32 δευτερόλεπτα  της αναμέτρησης, μετέτρεψε το σκορ 56-54. Παράλληλα άναψε φωτιές στον πάγκο των γηπεδούχων, καθώς πλέον τα πάντα ήταν ρευστά, με τον κόσμο να καταχειροκροτεί την αξιέπαινη πρωτοβουλία του νεαρού καλαθοσφαιριστή.
Ωστόσο στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Αλικάκος από την μία πλευρά και ο Δ. Κέκερης από την άλλη, ευστόχησαν σε ½ ελεύθερες βολές, με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το τελικό 57-55.

ΤΡΙΠΟΛΗ: Αρίσταρχος Κολλιντζογιαννάκης

Κατηγορία: Υπόλοιπη Ελλάδα