Πολύ σκληρό για να πεθάνει…

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Τετάρτη, 15 Ιουνίου 2011 22.01

Mε την ψυχή στο στόμα επικράτησε το Νεοχώρι απέναντι στον ΓΣ Χώρας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης της Γ' ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ Ανδρών, όπου τελικά επικράτησε με σκορ 46-42.

Οι παίκτες του κ. Τζαβάρα συνάντησαν ουκ ολίγες δυσκολίες απέναντι στην ομάδα της Καλαμάτας, αλλά τελικά κατάφεραν στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, να επικρατήσουν και να πανηγυρίσουν μία ακόμα νίκη. Κορυφαίοι για την αρκαδική ομάδα ήταν οι Δ. Πετρόπουλος, Σ. Πετρόπουλος και Αγγελόπουλος που σημείωσαν τους 28 από τους 46 συνολικά πόντους της ομάδας τους. Από την άλλη πλευρά οι Σεντεμέντες και Ξυδέας σημείωσαν τους 20 από τους 42 συνολικά πόντους της ομάδας τους.

Η αναμέτρηση από την αρχή, έδειχνε ότι σίγουρα θα εξελισσόταν σε ντέρμπι, αφού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μπουν δυνατά στο παρκέ του Κλειστού Σταδίου του Δημοτικού Αθλητικού Κέντρου της Τρίπολης και να αιφνιδιάσουν την ομάδα του Νεοχωρίου αφού με σερί 10-0 προηγήθηκαν στο σκορ στα 5:52’’, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να κλείσει με σκορ 6-14. Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, αφού η ομάδα της Χώρας προηγήθηκε έως και 13 πόντους (6-19, 8:02’’). Στην συνέχεια το Νεοχώρι προσπάθησε να αντεπιτεθεί , μειώνοντας τρεις φορές την διαφορά στους 5 πόντους (16-21, 5:15’’, 18-23, 4:25’’ και 20-25, 2:00’’) και στην συνέχεια με ένα σερί 6-0, κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στον πόντο 26-27. Στην τρίτη περίοδο, αρχικά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, στην συνέχεια όμως ένα σερί 9-0 των γηπεδούχων, έφερε το Νεοχώρι μπροστά στο σκορ 34-30 (3:08’’), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με ένα σερί 4-0 να κλείσουν την διαφορά στο καλάθι 36-34. Στην τελευταία περίοδο, η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι αφού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο το Νεοχώρι ήταν εκείνη η ομάδα που κατάφερε να πάρει την νίκη με σκορ 46-42.

Διαιτητές: Μπαμπάς, Καρδαράς.
Δεκάλεπτα: 6-14, 26-27, 36-34, 46-42.
Νεοχώρι: Δ. Πετρόπουλος 7, Γιαννούλης 3 (1), Ράδης 1, Ανδριανάκος, Καρλής, Ι. Αποστολόπουλος, Σ. Πετρόπουλος 10, Αγγελόπουλος 11, Κουστένης 6, Σταυρίδης 6 (1), Μπόγρης 2, Κ.Αποστολόπουλος.