Λύγισε τον Ικαρο στην παράταση

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, ο Πανιώνιος επικράτησε στην παράταση του Ικαρου Καλλιθέας με 96-84.

Κορυφαίος για την ομάδα της Νέας Σμύρνης ήταν ο Ραϊβόν Κόβιλ ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 28 πόντους, ενώ  πολύ καλοί ήταν επίσης οι Αλέξιτς, Μπατής και Τσιάρας. Από την άλλοι ξεχώρισαν οι ΜακΑλάρνι, Χάρις και Τόμπσον.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με τον Λανς Χάρις να είναι ασταμάτητος στον επιθετικό τομέα. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πάρουν το πάνω χέρι με του Μπατή και Αλέξιτς. Καμία από τις δύο ομάδες όμως δεν κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της. Ετσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Πανιώνιο να προηγείται με 22-21 και τον Ικαρο να παραμένει σε απόσταση… αναπνοής από τους γηπεδούχους. Ιδιος ήταν και ο ρυθμός του δευτέρου δεκαλέπτου με τις δύο ομάδες να προσπαθούν, αλλά να μην μπορούν να πάρουν κάποια διαφορά ενόψει της συνέχειας. Το προβάδισμα άλλαζε χέρια πολύ συχνά ενώ το πρώτο μισό του παιχνιδιού ολοκληρώθηκε με 37-36.

Ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να προηγηθεί με 8 πόντους διαφορά στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης με 49-41. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και πάλι με ηγέτη τον Κάιλ ΜακΑλάρνι. Ετσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (60-60), ενώ σπουδαίο παιχνίδι έγινε και στη τελευταία περίοδο. Ο Ικαρος είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, ωστόσο στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν ήταν ψύχραιμος. Προηγήθηκε με 81-80, ωστόσο στη τελευταία επίθεση του Πανιωνίου ο Μπάρισα Κράσιτς έκανε φάουλ στον Γιώργο Τσιάρα, ο οποίος με 1/2 ελεύθερες βολές έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο ο Πανιώνιος δεν δυσκολεύτηκε καθόλου και με ένα σερί 13-0 έκανε το σκορ 94-81. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά λάθη και τελκά ηττήθηκαν με 96-84 με τον Πανιώνιο να παίρνει δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 37-36, 60-60, 81-81 (κ.α.), 96-84.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Αντερσον 8 (1), Αθανασούλας, Αλέξιτς 15, Γιαννόπουλος, Τσιάρας 11, Μπατής 18 (3), Γιάνκοβιτς 3, Ιωάννου 4, Κόβιλ 28, Παραγυιός 5 (1), Μπάρλος 4.
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 16, Αγαδάκος 4, Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου 7 (1), Τόμπσον 16, ΜακΑλάρνι 23 (5), Κερασοβίτης, Κατούφας 5 (1), Πετροδημόπουλος 2, Κράσιτς 7 (1).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

Α' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
2': 2-4 Χάρις
4': 10-9 Αλέξιτς
6': 12-14 Πολυτάρχου
7': 13-16 Χάρις
7': 15-16 Τσιάρας
8': 17-16 Αλέξιτς
8': 20-16 Τσιάρας
9': 20-18 Αγαδάκος
10': 20-21 ΜακΑλάρνι
10': 22-21 Μπατής

Β' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
11': 25-21 Παραγυιός
12': 25-23 Χάρις
13': 25-25 Χάρις
14': 27-25 Μπατής
15': 27-27 Κατούφας
15': 27-29 Πετροδημόπουλος
16': 30-31 Χάρις
18': 32-31 Αλέξιτς
18': 32-33 Χάρις
19': 32-36 Καράμπουλας
19': 35-36 Μπατής
20': 37-36 Κόβιλ

Γ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
21': 39-36 Κόβιλ
22': 41-38 Κόβιλ
23': 44-40 Μπάρλος
24': 46-41 Χάρις
25': 49-41 Αντερσον
25': 51-46 Πολυτάρχου
26': 53-46 Αλέξιτς
26': 53-48 Χάρις
27': 53-50 ΜακΑλάρνι
28': 55-50 Ιωάννου
28': 57-55 ΜακΑλάρνι
29': 59-55 Παραγυιός
29': 59-58 ΜακΑλάρνι
30': 60-60 Τόμπσον

Δ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
31': 60-62 Τόμπσον
32': 62-65 Κράσιτς
33': 64-68 ΜακΑλάρνι
34': 70-70 Ιωάννου
35': 70-73 Τόμπσον
36': 73-76 Κόβιλ
37': 76-76 Μπατής
38': 76-79 Τόμπσον
39': 78-79 Αντερσον
40': 80-79 Μπατής
40': 80-81 ΜακΑλάρνι
40': 81-81 Τσιάκος