Πάρτι ΠΑΟΚ στο «Ιβανώφειο»

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά ήταν ο αγώνας ανάμεσα στον Ηρακλή και τον ΠΑΟΚ με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν εύκολα με 86-67.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μάρσαλ, Γκετσέβσκι και Γκρέι οι οποίοι «καθάρισαν» επιθετικά για τους φιλοξενούμενους, ενώ όλοι οι παίκτες έπαιξαν καταπληκτική άμυνα με αποτέλεσμα να περάσουν ένα εύκολο απόγευμα στο «Ιβανόφειο», με τον ΠΑΟΚ να νικάει παράλληλα για πρώτη φορά στο Ιβανόφειο τον Ηρακλή μετά το 1999.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου κατάφερε εξ αρχής να πάρει το πάνω χέρι στο συγκεκριμένο αγώνα με τους γηπεδούχους να δείχνουν ότι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ΠΑΟΚ. Ο Ρόουλ Μάρσαλ ήταν αυτός που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με 10 συνεχόμενους πόντους έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 10-6, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Τζάστιν Γκρέι. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 23-9.

Στη δεύτερη περίοδο το μόνο που άλλαξε ήταν η διαφορά και το χειρότερο για τον Ηρακλή ήταν ότι αυτή μεγάλωνε συνεχώς με αποτέλεσμα να χαθεί το παιχνίδι πριν καν ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο. Ντόζιερ και Γκρέι ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση, ο Ηρακλής δεν ήταν καθόλου καλός στην άμυνα, αλλά δεν μπορούσε να ακολουθήσει ούτε επιθετικά. Ο Σμους Πάρκερ προσπάθησε να βοηθήσει αλλά ήταν φανερό ότι χρειάζεται χρόνο. Ετσι το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 20-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ηρακής ήταν καλύτερος με τον Πάρκερ να ηγείται επιθετικά. Ωστόσο η διαφορά δεν έπεφτε εύκολα καθώς ο ΠΑΟΚ μπορεί να ήταν χειρότερος, αλλά κατάφερε να βάλει κάποια καλάθια με αποτέλεσμα να διατηρήσει τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας. Ετσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 59-41. Η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάρει τη νίκη με 86-67.

Δεκάλεπτα 9-23, 20-45, 41-59, 67-86.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλαφατάκης): Πίτερς 5, Πάρκερ 26 (2), Δεμερτζής, Παπανικολόπουλος 2, Αγγελακόπουλος, Πέτροβιτς 5, Κοπρίβιτσα, Δέσπος 4, Κόλεμαν 4, Ηλιάδης, Εϊτουταβίτσιους 14 (1), Λαμπρόπουλος 7.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 24 (3), Αράπης, Αποστολίδης 2, Δέδας 2, Ντόζιερ 13, Γκρέι 14 (2), Παπαδόπουλος 7, Γιαννακίδης 9 (3), Καλλές, Γκετσέβσκι 15 (2).

Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (24/04) - «Πώρωση» στο ντέρμπι
NBA: «Έσπασαν» το Μιλγουόκι οι Πέισερς - Διέλυσαν τους Μπακς και έκαναν το 1-1
ΑΕΚ: Ανοίγει τις πύλες του το Μουσείο Ιστορίας | Τα ωράρια λειτουργίας κι οι τιμές των εισιτηρίων
Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό