«Καθάρισε» στο τέλος ο Κολοσσός

Το Μαρούσι έπαθε… μπλακ άουτ στην τελευταία περίοδο και ο Κολοσσός πανηγύρισε τη νίκη επί των «κιτρινόμαυρων» με 78-61.

Η αποστολή του Αμαρουσίου έφτασε στη Ρόδο λίγες ώρες πριν από την αναμέτρησημε τον Κολοσσό ενώ ο Βαγγέλης Αλεξανδρής παρέταξε… 11άδα ανάγκης στο
Βενετόκλειο αφού ο Ντένις Κλεμέντε τέθηκε νοκ άουτ λόγω υψηλού πυρετού. Παρ’όλα αυτά η ομάδα των βορείων προαστίων πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό κόντρα
στους «θαλασσί» αφού ο -εκπληκτικός- Χουέρτας έστειλε τη διαφορά στο +12 (6-18)μόλις στο 5’!

Ο Πορτορικανός γκαρντ ήταν ασταμάτητος ενώ σημαντικές βοήθειες μέσα στη ρακέτα έδωσαν και οι Χαριτόπουλος, Μπάγκαριτς. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να
αντιδράσουν όμως ο Χουέρτας κρατούσε όρθιο το Μαρούσι στο Βενετόκλειο, κάνονταςτο 18-22 λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κολοσσός «έτρεξε» με τον Καλάθη μειώνοντας σε 27-30 στο14’ πριν ο Τζόρνταν με λέι απ διαμορφώσει το 33-32, δίνοντας το προβάδισμα στους
Ροδίτες για πρώτη φορά μετά από τις αρχές της αναμέτρησης!

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα ενώ ο Καλάθης συνέχιζε να σκοράρει κόντρα στην πρώην ομάδα του κάνοντας το 39-32 στα -45’’ πριν από τη λήξη
του ημιχρόνου, όμως το Μαρούσι μείωσε με τον συνήθη ύποπτο Χουέρτας σε 39-34.Ο Κολοσσός πέρασε την μπάλα στο «ζωγραφιστό» με τον Χαρίση (41-37 στο 24’) όμωςοι «κιτρινόμαυροι» δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη.

Ο Δημήτρης Χαριτόπουλος έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης για τουςφιλοξενούμενους αφού με συνεχόμενους πόντους έκανε το 45-49 στο 26’. Οι Ροδίτες
έβρισκαν λύσεις από τον Τσάμη όμως ο Κογιαντίβοτς κράτησε το Μαρούσι στη θέσητου οδηγού, κάνοντας το 52-54 στο 30’.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν… νευρικά στην τέταρτη περίοδο, με τον Γκαγκαλούδη να διαμορφώνει το 54-56 και τον Κολοσσό να «τρέχει» σερί 10-0 κάνοντας το 66-56. Ο Πατ Καλάθης σημείωσε δύο συνεχόμενα τρίποντα για τους Ροδίτες που έχτισαν διαφοράασφαλείας στο 27’, μπλοκάροντας αμυντικά τα επιθετικά ατού των φιλοξενούμενων.

Το Μαρούσι δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι ενώ ο Τσάμης εκτόξευσε τη διαφορά στο +15, κάνοντας το 76-61 με τρίποντο στο 39’. Με επιμέρους σκορ 78-61 στην τέταρτη περίοδο ο Κολοσσός έφτασε στη νίκη με το ευρύ 78-61

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 39-34, 52-54, 78-61

Κολοσσός Ρ. (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 19 (3), Καυκής 4, Τζόρνταν 4, Πάνος 5 (1), Μανωλόπουλος 2, Ασημακόπουλος, Οικονομόπουλος, Χαρίσης 22, Τσάμης 17 (1),Γκόλεματς 5, Γεωργαλής, Ιβάνοβιτς

Μαρούσι (Αλεξανδρής): Νοέας, Μπάγκαριτς 11, Ακεψιμαϊδης, Χουέρτας 24(4), Χαριτόπουλος 14 (2), Γκαγκαλούδης 3, Βαβάτσικος, Κογιαντίνοβιτς 6 (1),Σιαμανδούρας, Κόμματος 4, Καλογερόπουλος.

Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague