Δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας Δημοσίευση: Σάββατο, 29 Ιανουαρίου 2011 18.47

Για είκοσι λεπτά συνάντησε δυσκολίες ο Παναθηναϊκός στο άδειο (λόγω τιμωρίας) ΟΑΚΑ, απέναντι στον Ηλυσιακό, όμως στη συνέχεια βρήκε ρυθμό και νίκησε με 88-71.

Οι φιλοξενούμενοι δεν επηρεάστηκαν από το καλό ξεκίνημα των «πρασίνων» και παρά το γεγονός ότι το σκορ ήταν 12-5 στο 3’, επέστρεψαν και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-15).

Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη δεν σταμάτησαν εκεί και προηγήθηκαν ακόμα και με δώδεκα πόντους (34-22, 15’). Σε αυτό το χρονικό διάστημα ο Ηλυσιακός στηρίχτηκε στον Αλέξη Κυρίτση, τον Νίκο Χατζή και τον Τζίμι Μπάξτερ. Και οι τρεις έβρισκαν σχετικά εύκολα τον δρόμο για το καλάθι και αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που οι «κιτρινόμαυροι» είχαν το προβάδισμα.

Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε διά χειρός Αντώνη Φώτση. Ο διεθνής πάουερ φόργουορντ ήταν ο μόνος ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο έδειχνε να αισθάνεται καλά, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να έχει σκοράρει 19 πόντους και να είναι ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης μέχρι εκείνο το σημείο. Η διαφορά άρχισε να μειώνεται και οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 42-41 υπέρ του Ηλυσιακού. Ολα έδειχναν πλέον ότι το παιχνίδι είχε «γυρίσει».

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός άρχισε να πατάει γκάζι κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να αρχίσει το «τριφύλλι» να ξεφεύγει. Αρχικά στο 25’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εννιά πόντους (55-46) όμως δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς όσο κυλούσε ο χρόνος τόσο αυξανόταν η διαφορά (59-48, 27’ και 62-48, 28’). Κάπως έτσι στο 30’ το σκορ ήταν 67-52 υπέρ των πρωταθλητών Ελλάδας.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε σχεδόν καθόλου στο τελευταίο δεκάλεπτο και κάπως έτσι γράφτηκε το τελικό σκορ.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού και της αναμέτρησης ήταν ο Αντώνης Φώτσης με 23 πόντους, πέντε ριμπάουντ και τρεις ασίστ, ενώ για τον Ηλυσιακό ξεχώρισε ο Κυρίτσης (17 π.).

Δεκάλεπτα: 20-24, 41-42, 67-52, 88-71

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 8 (1), Περπέρογλου 5 (1), Μπατίστ 13, Φώτσης 23 (3), Σάτο 5 (1), Νίκολας 18 (3), Τσαρτσαρής, 5 Διαμαντίδης 7 (1), Βουγιούκας 3, Καλάθης 1, Μπόγρης, Ζούμπος

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Καπνιάρης, Καρύδας, Ουέμπ 3 (1), Κυρίτσης 17, Χατζής 12, Παπαντωνίου 7 (1), Κανονίδης, Κουκουλάς 6, Τόντιτς 2, Κασελάκης 4, Μπάξτερ 10 (2), Ντόουσον 10