«Απόδραση» από τα Λιόσια

Στα κρίσιμα ο Ολυμπιακός έδειξε ότι είναι μεγάλη ομάδα και κατάφερε να φύγει από τα Λιόσια με τους δύο βαθμούς της νίκης.

Το συγκρότημα του Ντούσαν Ιβκοβιτς επικράτησε της ΑΕΚ με 79-74 και έμεινε αήττητος για φέτος. Κορυφαίος των «ερυθρολεύκων» ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης ο οποίος σημείωσε 19 πόντους, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Ερτσεγκ με τον Χαλπερίν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, καθώς αμφότερες οι ομάδες παρουσιάστηκαν στο παρκέ με επιθετικούς προσανατολισμούς. Ενδεικτικό είναι, το γεγονός ότι μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρηση το σκορ ήταν 11-8 υπέρ της ΑΕΚ με τον Ντούσαν Ιβκοβιτς να καλεί άμεσα τάιμ άουτ, προκειμένου να ηρεμίσει τους παίκτες του. Σε εκείνο το σημείο οι οπαδοί της ΑΕΚ πέταξαν ένα καπνογόνο προς τον πάγκο του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα ο Σέρβος τεχνικός να πάρει τους παίκτες του και να πάει προς τα αποδυτήρια. Εκεί πετάχτηκε και δεύτερο καπνογόνο και έτσι οι διαιτητές της αναμέτρησης διέκοψαν το παιχνίδι.

Τα πνεύματα ηρέμησαν μετά από λίγο όμως, με αποτέλεσμα τόσο οι διαιτητές, όσο και οι δύο ομάδες να βγαίνουν στο παρκέ, προκειμένου να ξεκινήσει και πάλι το ματς. Από εκείνο το σημείο και έπειτα στο παρκέ υπήρχαν μόνο ο Ολυμπιακός και ο Κοχαντάρεβιτς. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου με 28-21, ενώ ο Ντάρκο Κοχαντάρεβιτς κρατούσε στη συνέχεια την ΑΕΚ μέσα στο παιχνίδι. Ο Σέρβος φόργουορντ ήταν εξαιρετικός στο «ντεμπούτο» του μετά την επιστροφή του στην ομάδα, αλλά το συγκρότημα του Ντούσαν Ιβκοβιτς πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ του 46-40.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στην τρίτη περίοδο και πίεσε τον Ολυμπιακό ο οποίος δεν αντέδρασε καλά. Το τρίποντο του Τερέλ Καστλ στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης έφερε το παιχνίδι στα ίσα (56-56), ωστόσο ο Ολυμπιακός απάντησε με δύο καλάθι από τους Μπουρούση και Σπανούλη. Αυτό που δεν κατάφερε όμως η ομάδα του Πειραιά ήταν να πάρει μία διαφορά ασφαλείας κόντρα στους γηπεδούχους, καθώς το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 58-60.

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ έκανε τα πάντα για να κατακτήσει τη νίκη και έφερε τον Ολυμπιακό σε πολύ δύσκολη θέση. Μάλιστα 7 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα προηγήθηκαν με 64-63. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντιδράσει και να πάρει πάλι μία μικρή διαφορά, αλλά ο Τζάρετ Χαρτ έφερε και πάλι το παιχνίδι στο καλάθι (71-73) στο τελευταίο λεπτό. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση όμως με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη 42’’ πριν τη λίξη δίνοντας έτσι τους δύο βαθμούς στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 40-46, 58-60, 74-79
ΑΕΚ (Κορωνιός): Καστλ 17 (2), Κοχαντάρεβιτς 15 (1), Νικολαΐδης, Παπανικολάου 6, Χαρτ 20 (2), Ντικούδης 11, Δορκοφίκης, Καλλινικίδης 3 (1), Κάρι 2, Τζώλος.
Ολυμπιακός (Ιβκοβιτς): Σπανούλης 5 (1), Μπουρούσης 19, Κέσελ 3 (1), Πελεκάνος, Μαυροκεφαλίδης 9, Χαλπερίν 9 (1), Γλυνιαδάκης, Νίλσεν 7, Παπανικολάου 2, Ερτσεγκ 14, Τεόντοσιτς 11 (3).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

Α' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
1': 0-3 Κέσελ
1': 2-3 Κοχαντάρεβιτς
2': 2-6 Τεόντοσιτς
2': 5-6 Χαρτ
2': 5-8 Νίλσεν
3': 7-8 Κοχαντάρεβιτς
3': 9-8 Καστλ
3' 11-8 Ντικούδης

Διακοπή στον αγώνα και ενώ απέμεναν 7:17 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, καθώς οι οπαδοί της ΑΕΚ πέταξαν μέσα στο παρκέ καπνογόνο. Η αποστολή του Ολυμπιακού αποχώρησε από το παρκέ και τότε έπεσε και δεύτερο καπνογόνο μέσα στο παρκέ. Στα αποδυτήρια βρίσκονται και οι διαιτητές της αναμέτρησης και το παιχνίδι έχει διακοπή.

Οι δύο «δράστες» βρέθηκαν αντιμέτωποι με την υπόλοιπη εξέδρα και τα… άκουσαν. Μάλιστα, υπήρξε και μία ένταση η οποία αυτή τη στιγμή (19.47) έχει εκτονωθεί.

Οι παίκτες της ΑΕΚ εμφανίστηκα στο παρκέ και ξεκίνησαν ζέσταμα. Το ίδιο κάνουν και οι παίκτες του Ολυμπιακού. Ετσι το παιχνίδι αναμένεται να ξεκινήσει και πάλι σε λίγα λεπτά.

4΄: 11-10 Μουρούσης
4’: 13-10 Καστλ
4’: 13-13 Τεόντοσιτς
5': 13-15 Μπουρούσης
5': 15-15 Χαρτ
6': 17-15 Κοχαντάρεβιτς
7': 17-18 Τεόντοσιτς
8': 17-20 Χαλπερίν
9': 19-20 Ντικούδης
9': 19-21 Μαυροκεφαλίδης
9': 19-22 Μαυροκεφαλίδης
9': 21-22 Ντικούδης
10': 21-24 Ερτσεγκ
10': 21-25 Ερτσεγκ
10': 21-28 Χαλπερίν

Β' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
12': 21-29 Μαυροκεφαλίδης
12': 21-30 Μαυροκεφαλίδης
13': 21-32 Μπουρούσης
13': 22-32 Παπανικολάου
13': 23-32 Παπανικολάου
14': 23-34 Ερτσεγκ
14': 25-34 Κοχαντάρεβιτς
15': 27-34 Κοχαντάρεβιτς
15': 27-36 Μπουρούσης
16': 29-36 Κοχαντάρεβιτς

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Ολυμπιακός κρατάει μία μικρή διαφορά, αλλά ο Ντάρκο Κοχαντάρεβιτς είναι αυτός που κρατάει την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι.

17': 29-38 Μπουρούσης
17': 29-39 Παπανικολάου
17': 29-40 Παπανικολάου
18': 30-40 Χαρτ
18': 31-40 Χαρτ
18': 31-41 Τεόντοσιτς
18': 31-42 Τεόντοσιτς
19': 33-42 Παπανικολάου
19': 35-41 Ντικούδης
19': 35-44 Ερτσεγκ
19': 37-44 Κάρι
20': 38-44 Ντικούδης
20': 38-46 Νίλσεν
20' 40-46 Παπανικολάου

ΣΧΟΛΙΟ: Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πάρει μία διαφορά 6 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να παραμένει μέσα στο παιχνίδι. Από τους φιλοξενούμενους έχει ξεχωρίσει ο Γιάννης Μπουρούσης, ενώ από τους γηπεδούχους ο Ντάρκο Κοχαντάρεβιτς.

Γ΄ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
21': 40-48 Μαυροκεφαλίδης
21': 42-48 Χαρτ
21': 43-48 Χαρτ
22': 46-48 Κοχαντάρεβιτς
22': 46-50 Χαλπερίν
23': 46-52 Χαλπερίν
23': 49-52 Καλλινικίδης
25': 49-54 Μαυροκεφαλίδης

ΣΧΟΛΙΟ: Η ΑΕΚ πιέζει τον Ολυμπιακό που δείχνει να δυσκολεύεται πολύ απέναντι στο συγκρότημα του Αγγελου Κορωνιού.

26': 51-54 Χαρτ
26': 54-54 Καστλ
27': 54-56 Μπουρούσης
27': 54-58 Σπανούλης
28': 54-59 Μπουρούσης
28': 54-60 Μπουρούσης
29': 57-60 Καστλ
30': 58-60 Καστλ

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, καθώς η ΑΕΚ είναι εξαιρετικά δυνατή σήμερα. Η αλλαγή του προπονητή φαίνεται ότι έχει ανεβάσει τη ψυχολογία των παικτών της «Ενωσης».

Δ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
31': 58-63 Τεόντοσιτς
32': 60-63 Ντικούδης
32': 62-63 Καστλ
33': 63-63 Χαρτ
33': 64-63 Χαρτ
34': 64-64 Μαυροκεφαλίδης
34': 64-65 Μπουρούσης
34': 64-66 Μπουρούσης
35': 66-66 Χαρτ

ΣΧΟΛΙΟ: Το παιχνίδι έχει εξελιχτεί σε πολύ μεγάλο ντέρμπι με την ΑΕΚ να τα δίνει όλα για να κατακτήσει τη νίκη και τον Ολυμπιακό να μην βρίσκει εύκολα λύσεις.

36': 66-67 Νίλσεν
36': 66-68 Ερτσεγκ
36': 66-69 Ερτσεγκ
37': 66-71 Νίλσεν
38': 66-73 Ερτσεγκ
38': 68-73 Καστλ
39': 71-73 Χαρτ
39': 71-76 Σπανούλης
40': 72-76 Χαρτ
40': 72-78 Ερτσεγκ
40': 72-79 Ερτσεγκ
40': 74-79 Καστλ