Κάτι παθαίνει στο τρίτο δεκάλεπτο…

Το Onsports αναλύει τους λόγους που ο Κολοσσός γνώρισε την ήττα στους δυο τελευταίους αγώνες  του, στο πλαίσιο της Α1…

Μετά από δυο σερί αγώνες που ο Κολοσσός ουσιαστικά καταρρέει στο τρίτο δεκάλεπτο και οδηγείται τελικά στην ήττα ,είναι τουλάχιστον εύλογο να αναρωτηθεί κανείς  αν συμβαίνει κάτι που αποσυντονίζει την  ομάδα  στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο.

Στον αγώνα με τον Ηλυσιακό που έκλεισε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος,  οι Ροδίτες  είχαν το προβάδισμα στο ημίχρονο και φαινόταν να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό. Μετά την διακοπή όμως το σκηνικό άλλαξε ,οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν νωθρά στο παρκέ  και επέτρεψαν στην ομάδα των Ιλισίων να γυρίσει το ματς πετυχαίνοντας 27 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο!

Στον αγώνα με το Περιστέρι η ιστορία επαναλήφθηκε … Ο Κολοσσός ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο μέρος και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα (30-29), όμως  φάνηκε να χάνει την αυτοσυγκέντρωση  του και επιστρέφοντας στο παρκέ κατάφερε να πετύχει μόλις οκτώ πόντους ενώ δέχτηκε είκοσι στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στις προσεχείς αγωνιστικές η ομάδα της Ρόδου έχει μπροστά της δυο δύσκολες αναμετρήσεις με  το Μαρούσι και την Καβάλα στο «Βενετόκλειο». Οι δυο αυτές ομάδες   είχαν νικήσει στην έδρα τους τον Κολοσσό στους αγώνες του  πρώτου γύρου . Μάλιστα το ματς με το Μαρούσι είχε κριθεί στον πόντο(86-85)  και το σίγουρο είναι  ότι οι Ροδίτες θέλουν να πάρουν «το αίμα τους» πίσω...

Για να συμβεί όμως αυτό ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πρέπει να βρει άμεσα την λύση στο πρόβλημα, ανακαλύπτοντας  κατ αρχάς τον λόγο που η ομάδα παρουσιάζει αυτήν την εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά.

Συντάκτης:Ανθή Λυρίτη

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!