«Ζωντανός» για Ευρωλίγκα ο Άρης

Έπειτα από ένα μεγάλο ντέρμπι ο Άρης επικράτησε του ΠΑΟΚ στο «Αλεξάνδρειο» με 73-70 και έκανε το 1-1 στη μεταξύ τους σειρά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Έντιν Μπάβτσιτς ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Χαραλαμπίδης και Σλούκας με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη ξεχώρισαν οι Στίγκερς και Ντόζιερ που δεν κατάφεραν όμως να χαρίσουν στην ομάδα τους τη νίκη. Με αυτή τη νίκη, ο Άρης παρέμεινε… ζωντανός στο κυνήγι της εξόδου στην Ευρωλίγκα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα επιθετικά και πολύ κακές στον αμυντικό τομέα. Καμία από τις δύο όμως δεν μπόρεσε να πάρει κάποιο προβάδισμα, καθώς οι παίκτες και των δύο ομάδων εμφανίστηκαν συγκεντρωμένοι από την αρχή. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-20 υπέρ των γηπεδούχων με τους φιλοξενούμενους όμως να βρίσκονται μέσα στο παιχνίδι. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να προσπαθούν να πάρουν μία διαφορά, αλλά χωρίς επιτυχία. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρωθεί με τις ομάδες ισόπαλες με 38-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου μπήκαν δυνατά και κατάφεραν στην αρχή της τρίτης περιόδου να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, αλλά οι άμυνες των δύο ομάδων ήταν αυτές που πρωταγωνίστησαν. Ο Άρης αντέδρασε και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 49-48. Στην τελευταία περίοδο ο Άρης ανέτρεψε την κατάσταση και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να κυνηγάει. Οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν όμως εύστοχοι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά με αποτέλεσμα ο Άρης να ισοφαρίσει σε 1-1, επικρατώντας με 73-70.

Δεκάλεπτα: 21-20, 38-38, 48-49, 73-70.
Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 10 (1), Ταπούτος 6, Κινγκ 2, Χατζηβρέττας, Χαραλαμπίδης 20 (2), Κασίροφ, Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 22 (3), Σλούκας 3 (2).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 10, Κρίστμας 6 (2), Αράπης, Αποστολίδης 5, Δέδας, Ντόζιερ 16 (1), Στίγκερς 16 (2), Γιαννακίδης 7 (1), Καλλές, Γκετσέφσκι 10.

Για να παρακολουθήσετε την εξέλιξη του αγώνα πατήστε ΕΔΩ.

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη