«Ακόμα πιο σημαντικό το δεύτερο...»

Ο Ντρου Νίκολας δήλωσε στο Onsports ότι το «κλειδί» της νίκης του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ ήταν η πολύ καλή άμυνα που έπαιξε στα τελευταία λεπτά.

Ποιότητα διαθέτει, παίκτες να του πάρουν το ματς ανά πάσα στιγμή επίσης, μέταλλο πρωταθλητή αδιαμφισβήτητα, δεν ήταν δύσκολο λοιπόν να πάρει την κατάσταση στα χέρια του με το… καλημέρα στη σειρά των τελικών.

Ο Παναθηναϊκός έφυγε «αλώβητος» από το καυτό ΣΕΦ, έκανε το 1-0 και πλέον ετοιμάζεται να υποδεχτεί με άλλο αέρα την προσεχή Κυριακή τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ. Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά και σύμφωνα με τον Ντρου Νίκολας στην πολύ καλή άμυνα που έπαιξε η ομάδα του στο φινάλε.

Πλέον, οι «πράσινοι» έχουν κάνει το πρώτο βήμα και στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων με τον κόσμο στο πλευρό τους, έχουν τη μεγάλη ευκαιρία να κάνουν το 2-0 και να αποκτήσουν σαφές προβάδισμα, όσον αφορά την κατάκτηση και του φετινού τίτλου.

Στα αποδυτήρια των «πρασίνων», μετά το τέλος του αγώνα τα χαμόγελα περίσσευαν, όλοι όμως είχαν το μυαλό τους ήδη στο δεύτερο ραντεβού τους με τον Ολυμπιακό στο… σπίτι τους, όπου το παιχνίδι θα είναι ακόμη πιο δύσκολο, όπως παραδέχτηκε ο Ντρου Νίκολας.

«Το δεύτερο ματς είναι ακόμη πιο σημαντικό από το πρώτο και θα είναι και πιο δύσκολο. Αν δεν κάνουμε σωστά τη δουλειά μας και την Κυριακή, η νίκη μας μέσα στο ΣΕΦ δεν θα σημαίνει τίποτα», τόνισε χαρακτηριστικά ο Αμερικανός στο Onsports και συνέχισε:

«Το έργο μας ήταν δύσκολο στην έδρα του αντιπάλου μας, όμως παραμείναμε συγκεντρωμένοι στα τελευταία λεπτά, κάναμε καλή δουλειά και καταφέραμε να πετύχουμε το στόχο μας. Πιστεύω, όμως, ότι το… κλειδί της νίκης ήταν η πολύ καλή μας άμυνα στο κρίσιμο σημείο του αγώνα. Στο δεύτερο παιχνίδι πρέπει να παίξουμε ακόμη καλύτερα, για να μπορέσουμε να πάρουμε τη νίκη. Έχουμε κάνει το πρώτο βήμα και είναι πολύ σημαντικό, όμως δεν πρέπει να μείνουμε σε αυτό, αλλά να έχουμε ανάλογη συνέχεια. Έχουμε την ευκαιρία στην έδρα μας, όπου θα έχουμε και την ενίσχυση των φιλάθλων μας, να κάνουμε το 2-0 και αυτό θα προσπαθήσουμε. Δεν πρέπει να αφήσουμε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Πρέπει να την εκμεταλλευτούμε πάση θυσία».

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!