Ίβκοβιτς:  «Δίκαια ο Παναθηναϊκός»

Ίβκοβιτς: «Δίκαια ο Παναθηναϊκός»

Απόλυτα δίκαιη ήταν η νίκη του Παναθηναϊκού σύμφωνα με τον προπονητή του Ολυμπιακού, Ντούσαν Ίβκοβιτς.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο «Ντούντα» στη συνέντευξη Τύπου του πρώτου τελικού:

«Ήταν ένα σκληρό και δυνατό παιχνίδι σαν όλα τα υπόλοιπα. Μόνο που εμείς σήμερα δεν ξέραμε να παίξουμε όπως παίζουμε συνήθως στην έδρα μας. Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερη ομάδα και ήθελε περισσότερο το παιχνίδι. Μεγάλος αντίπαλος αλλά μεγαλύτερος αντίπαλος το δικό μας άγχος. Αφήναμε κενά στην άμυνα και είχε 58% στα δίποντα και εμείς μόνο 38%. Και με τόσο χαμηλό ποσοστό είχαμε μόνο έντεκα επιθετικά ριμπάουντ. Από την άλλη δεχτήκαμε πολλά εύκολα καλάθια. Δεν είχαμε συγκέντρωση και ο Μάριτς σε 10 λεπτά έβαλε 14 πόντους. Στο β’ και στο γ’ δεκάλεπτο χάσαμε τον έλεγχο. Στο τέλος παίξαμε με πιο έμπειρους παίκτες. Το παιχνίδι κρίθηκε πάνω που βρήκαμε τον ρυθμό μας. Δίκαια ο Παναθηναϊκός. Ευτυχώς που έχουμε την Κυριακή το παιχνίδι και θα παίξουμε καλό μπάσκετ χωρίς άγχος».

Στο ίδιο μήκος κύματος και οι δηλώσεις του Λουκά Μαυροκεφαλίδη ο οποίος τόνισε: «Τίποτα δεν τελειώνει. Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 πολύ δίκαια. Άξιζε τη νίκη. Πρέπει να σηκώσουμε το κεφάλι και να δούμε το δεύτερο παιχνίδι».