Προβάδισμα με Μάρσαλ!

Η επιστροφή του Ρόουλ Μάρσαλ σήμανε και την επιστροφή του ΠΑΟΚ στις νίκες, καθώς το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου επικράτησε του Άρη με 76-74.

Έτσι οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 εκμεταλλευόμενοι τον παράγοντα έδρα, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Ντόζιερ (17 πόντους), Γκετσέφσκι (15 πόντους) και Μάρσαλ (17 πόντους). Από την άλλη οι Μπράουν και Σλούκας δεν ήταν αρκετοί.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αρχή και έδειξαν αποφασισμένοι για να κάνουν το μεγάλο «διπλό» από το πρώτο παιχνίδι. Η άμυνα του Άρη ήταν εξαιρετική και είχε ως αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ στα πρώτα δέκα λεπτά να πετύχει ισάριθμους πόντους. Από την άλλη το συγκρότημα του Λευτέρη Σούμποτιτς πέτυχε έξι πόντους παραπάνω από τον ΠΑΟΚ και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 16-10. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ηγέτη τον Ρόουλ Μάρσαλ κατάφεραν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό και να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Ο Αμερικανός ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 36-31 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού του αγώνα, ο Άρης προσπάθησε με ηγέτη τον Μπόμπι Μπράουν να ανατρέψει το εις βάρος του αποτέλεσμα και να περάσει μπροστά στο σκορ και πάλι. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν το επέτρεψε και συνέχισε να έχει το πάνω χέρι, χωρίς όμως να έχει στα χέρια του κάποια διαφορά ασφαλείας. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 54-53, ενώ στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει και να πάρει μία διαφορά οκτώ πόντων, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και πάλι στο παιχνίδι σχετικά γρήγορα. Οι παίκτες του Μαρκόπουλου όμως κατάφεραν και πήραν και πάλι το πάνω χέρι και επικράτησαν με 76-74.

Δεκάλεπτα: 10-16, 36-31, 54-53, 76-74.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 17 (1), Κρίστμας 5, Αποστολίδης 4 (1), Δέδας 6 (2), Ντόζιερ 17, Στίγκερς 4, Μπούλιαν 2, Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές 1, Γκετσέφσκι 15 (1).
Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 24 (3), Ταπούτος 1, Κινγκ 7, Χατζηβρέττας 10 (1), Χαραλαμπίδης 7 (2), Κασίροφ 2, Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 12, Σλούκας 11 (1).

Για να παρακολουθήσετε την εξέλιξη της αναμέτρησης πατήστε ΕΔΩ.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι
Χαμός στο NBA: Ο αδερφός του Γιόκιτς έριξε μπουνιά σε θεατή στο Νάγκετς – Λέικερς (video)
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προπονήθηκαν Γκατσίνοβιτς, Στάνκοβιτς, πριν το ντέρμπι κορυφής στη Super League