Πρόκριση στη σκιά του σοκ

Με τον τραυματισμό του Στράτου Περπέρογλου να επισκιάζει το παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με 105-65.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης προκρίθηκαν με 3-0 στους τελικούς του πρωταθλήματος εκεί όπου θα συναντήσουν τον Ολυμπιακό.

Για ένα δεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστικός ο ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου παρουσιάστηκαν ορεξάτοι στο ξεκίνημα και παίζοντας συγκεντρωμένα σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκαν με 14-9 περίπου τρία λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός σε εκείνο το σημείο αντέδρασε και με ένα επιμέρους σκορ 13-2 προσπέρασε με 22-16 στο 10’.

Με φόρα συνέχισαν οι γηπεδούχοι στη δεύτερη περίοδο. Ένα γρήγορο 8-0 τους έφερε στο +14 (30-16, 13’) και σιγά – σιγά φαινόταν να ξεκαθάριζει το τοπίο καθώς οι «πράσινοι» πλησίαζαν προς την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια απέναντι στον «δικέφαλο του Βορρά». Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 41-27, την παράσταση «έκλεψε» όμως ο τραυματισμός του Περπέρογλου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν υπήρξε κάποια δραματική αλλαγή στην εικόνα της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ανεβάζει αργά αλλά σταθερά τη διαφορά και στο 30’ ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραφε 69-46.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς όλοι περίμεναν το τέλος του ματς για να στρέψουν πλέον και τυπικά την προσοχή τους στις σειρές των τελικών.

Οι «πράσινοι» νίκησαν με το τελικό 105-65, ενώ σκόραραν όλοι οι παίκτες τους, πλην του τραυματία Περπέρογλου.

Δεκάλεπτα: 22-16, 41-27, 69-46, 105-65

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 11 (1), Μάριτς 13, Περπέρογλου, Μπατίστ 8, Φώτσης 5 (1), Σάτο 9 (1), Νίκολας 10 (2), Τσαρτσαρής 11, Διαμαντίδης 10 (2), Βουγιούκας 4, Καλάθης 12, Καϊμακόγλου 10 (2)

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κρίστμας  16 (3), Αποστολίδης 7 (1), Ντόζιερ 10, Στίγκερς 6 (2), Μπούλιαν 11 (1), Γιαννακίδης 9 (2), Καλλές 2, Γκετσέφσκι 4, Καλαμπάκας

Για να παρακολουθήσετε την εξέλιξη του αγώνα πατήστε ΕΔΩ.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι