Συνεχίζει να εντυπωσιάζει το Μαρούσι

Ο Μάριος Μπατής πήγε να κάνει τη ζημιά κόντρα στην πρώην ομάδα του όμως το Μαρούσι επικράτησε του Πανιωνίου με 68-59.

Ο πρώην γκαρντ των «κιτρινόμαυρων» πέτυχε ατομικό ρεκόρ για φέτος με 20 πόντους όμως το φετινό Μαρούσι των θαυμάτων έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο σερί του και εξακολουθεί να στρογγυλοκάθεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας! Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Ντάλιμπορ Μπάγκαριτς (12π., 7ρ.), βοήθησαν επιθετικά οι Γκαγκαλούδης, Κλεμέντε, Κόμματος.

Το Μαρούσι εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη του Μπάγκαριτς μέσα στη ρακέτα, αφού ο Κροάτης σέντερ πήρε πάνω του τις περισσότερες επιθέσεις των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά ενώ υποχρέωσε σε τρίτο φάουλ τον Σαρικόπουλο μόλις στο 3’30’’! Ο Μπάγκαριτς δημιούργησε πολλά προβλήματα στους Νεοσμυρνιώτες αφού με προσωπικές ενέργειες διαμόρφωσε το 9-7 κι ενώ ο Μπαρτζώκας έριξε πάνω του τον Κόβιλ. Κλεμέντε και Βαβάτσικος διατήρησαν το Μαρούσι στη θέση του οδηγού (16-10) όμως ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 16-16 με τον Μπατή, πριν ο Μπάγκαριτς διαμορφώσει το 18-16 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Πανιώνιος ανέβασε στροφές στη συνέχεια, έβγαλε ενέργεια στο παρκέ, είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων, με τον Μπατή να διαμορφώνει το 23-25 στο 15’05’’ με τρίποντο. Το… ρεσιτάλ άστοχων βολών του Αμαρουσίου (8/17 στο πρώτο ημίχρονο!) και το γεγονός ότι ο Αλεξανδρής κράτησε στον πάγκο τον Μπάγκαριτς για να τον ξεκουράσει επέτρεψε στους «κυανέρυθρους» να διατηρήσουν το προβάδισμα. Η ομάδα των βορείων προαστίων δεν βρήκε λύσεις από το περιφερειακό σουτ και στηρίχθηκε στα ξεσπάσματα των Γκαγκαλούδη, Κόμματου ενώ ο Κογιαντίνοβιτς ήταν αυτός που με 2/3 βολές μείωσε στο 27-30 του ημιχρόνου.

Η είσοδος των Μπάγκαρις, Κλεμέντε, Χουέρτας στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου άλλαξε τις ισορροπίες για το Μαρούσι που έστειλε τη διαφορά στο +7 (45-38 στο 25’) με τον Κροάτη σέντερ! Ο Πανιώνιος απάντησε στο ξέσπασμα των γηπεδούχων με σερί 7-0 και μπροστάρη τον Μπατή που κράτησε όρθιους τους Νεοσμυρνιώτες, ισοφαρίζοντας σε 45-45. Ο έμπειρος γκαρντ το πήρε… προσωπικά απέναντι στην πρώην ομάδα του αφού με τρίποντο από τα οκτώ μέτρα διαμόρφωσε το 48-48! Ο Γκαγκαλούδης με τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο έκανε το 51-50 αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια.

Ο Μπατής συνέχιζε να εκτελεί το Μαρούσι (56-58 στο 34’) όμως ο Χαριτόπουλος ισοφάρισε σε 58-58 και ο -συνήθης ύποπτος- Μπάγκαριτς έδωσε το προβάδισμα στο Μαρούσι κάνοντας το 62-58. Στην επόμενη επίθεση ο Μπάρλος έκανε λάθος και ο Κογιαντίνοβιτς στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 62-58. Ο Πανιώνιος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη αφού ο Κοβίλ με 1/2 βολές στα -1’35’’ μείωσε σε 62-59 ωστόσο ο Κόμματος έδωσε ξανά… αέρα πέντε πόντων (64-59) στους γηπεδούχους! Ο Ντένις Κλεμέντε στα 30’’ έγραψε το τελικό 68-59 για το Μαρούσι που συνεχίζει να εντυπωσιάζει.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:18-16, 27-30, 51-50, 68-59
ΜΑΡΟΥΣΙ (Αλεξανδρής): Μπάγκαριτς 12, Ακεψειμαϊδης, Χουέρτας 5 (1), Χαριτόπουλος 9, Γκαγκαλούδης 13 (2), Βαβάτσικος 2, Κλεμέντε 10, Κογιαντίνοβιτς 4, Σιαμανδούρας 2, Κόμματος 11 (2).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Αθανασούλας 6 (2), Αλέξιτς 4, Γιαννόπουλος 7 (1), Τσιάρας 7 (1), Αθηναϊου, Μπατής 20 (3), Γιανκοβιτς, Ιωάννου 2, Σαρικόπουλος, Κόβιλ 8, Παραγιυός, Μπάρλος 5.

Το Onsports σας μετέφερε ζωντανά κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης την εξέλιξη του σκορ:

LIVE ΕΞΕΛΙΞΗ

Α' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

1': 2-0 Γκαγκαλούδης

2': 2-2 Τσιάρας

2': 2-4 Τσιάρας

3': 5-4 Κόμματος

4': 5-7 Μπατής

5': 7-7 Μπάγκαριτς

5': 9-7 Μπάγκαριτς

ΣΧΟΛΙΟ: Οι δύο ομάδες έχουν ξεκινήσει καλά και συμβαδίζουν στο σκορ, με τις επιθέσεις μέχρι στιγμής να έχουν κερδίσει τις άμυνες.

5': 9-9 Κοβίλ

6': 10-9 Χαριτόπουλος

6': 12-9 Σιαμανδούρας

7': 14-9 Κλεμέντε

7': 14-10 Αλεξιτς

8': 16-10 Βαβάτσικος

ΤΕΛΟΣ Α' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ 18-16

Β' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

15': 23-25

ΣΧΟΛΙΟ:  Το παιχνίδι συνεχίζει να είναι ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ξεφύγουν στο σκορ, χωρίς όμως επιτυχία.

17': 23-26 Μπατής

17': 24-26 Γκαγκαλούδης

18': 24-27 Κοβίλ

19': 25-27 Κόμματος

20': 25-30 Τσιάρας

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: 27-30

23': 31-35

25': 45-38

29': 48-45

ΤΕΛΟΣ Γ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ 51-50

31': 54-50

32': 56-50

37': 60-58

40': 68-59

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Βόλεϊ Γυναικών: Ψυχωμένος Παναθηναϊκός έκανε το 2-2
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι της Super League - Βασικός ο Αραούχο, εκτός o Μπερνάρ
Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης