Πήρε... το πρωινό του

Το «δεύτερο ημίχρονο» του πρωταθλήματος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παίρνει το... «πρωινό»(12.30) του στο ΣΕΦ απέναντι στον Άρη, στο πλαίσιο την πρώτης αγωνιστικής του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν των «κίτρινων» με 97-70 και ξεπέρασαν γρήγορα το σοκ της ήττας μεσοβδόμαδα από την Φενέρ. Οι Πειραιώτες -οι οποίοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο (έδειξε ότι έχει επανέλθει πλήρως) ο οποίος σκόραρε έντεκα πόντους- παρέμειναν μόνοι και αήττητοι στην κορυφή της Α1 και πλέον όλα τα βλέμματα στρέφονται στον αγώνα της Τετάρτης (26/01) με την Ζαλγκίρις στην Λιθουανία για την δεύτερη αγωνιστική του ΤΟΠ16 της ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα «μουδιασμένος» έκανε 2.30 λεπτά για να σημειώσει το πρώτο του καλάθι και έδωσε το δικαίωμα στον Άρη να προηγηθεί με 0-4. Οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα με ένα σερί 7-0, με 5 πόντους του Κέσελ και 2 του Σπανούλη. Η άμυνα των κυπελλούχων Ελλάδας λειτουργούσε σωστά και δεν έδινε «εύκολους» πόντους στους φιλοξενούμενους, στην επίθεση κάποια άστοχα σουτ(σωστές επιλογές) δεν τους βοηθούσαν να ξεφύγουν στον σκορ. Όσο η μπάλα «ακούμπαγε» στο «ζωγραφιστό» στον Γιάννη Μπουρούση οι γηπεδούχοι έπαιρναν πόντους, ο Τεόντοσιτς με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες με 17-15. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Και στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά, ο Άρης εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και πήρε το προβάδισμα στο 13ο λεπτό με 23-21. Χαραλαμπίδης και Τάκερ σκόραραν για τους φιλοξενούμενους με τον πρώτο να σημειώνει 4 σερί πόντους, ενώ η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς έπαιρνε πόντους(11) κυρίως από κάποια μακρινά σουτ του Μαυροκεφαλίδη, ο έλληνας φόργουορντ ήταν σε πολύ καλή μέρα και ήταν αυτός που έδινε προβάδισμα στους Πειραιώτες. Με δύο εύστοχες βολές του Σπανούλη η διαφορά πήγε στους 9 πόντους, 36-27 στο 18ο λεπτό. Τα λάθη των γηπεδούχων ήταν αυτά που ουσιαστικά κρατούσαν τον Άρη στο παιχνίδι. Οι «κίτρινοι» σκόραραν μόνο με τον Χαραλαμπίδη (8 πόντοι) με αποτέλεσμα γρήγορα να μείνουν πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά. Το τέλος του δεύτερου δεκάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό με μια τρίποντη «βόμβα» του Τεόντοσιτς να προηγείται με 44-33.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα τρίποντο και μια ασσίστ από το Παναγιώτη Βασιλόπουλο ο οποίος έχει ξεπεράσει πλήρως το τραυματισμό του και δείχνει να είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Ο Άρης «γύρισε» την άμυνα του σε ζώνη με αποτέλεσμα να «βραχυκυκλώσει» για πολύ λίγο τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς βρήκε γρήγορα τις απαντήσεις και με διαδοχικά καλάθια από τους Παπανικολάου, Νεστέροβιτς και Βασιλόπουλο(3/4 τρίποντα στη 3η περίοδο) εκτόξευσε την διαφορά στους 19 πόντους, 62-45 στο 27ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, δέχτηκαν ένα επιμέρους σκορ 18-2 με αποτέλεσμα να ανοίξει ακόμα περισσότερο η «ψαλίδα» με τη διαφορά να φτάνει και στους 28 πόντους! Οι Πειραιώτες άνοιξαν τον ρυθμό και «διέλυσαν» εύκολα την ζώνη που δοκίμασε ο Σαρόν Ντρούκερ. Σίγουρα σε αυτό βοήθησε πολύ ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος. Σκορ 3ης περιόδου 75-47.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Γιάννης Μπουρούσης και με 5 συνεχόμενους πόντους έστειλε τη διαφορά στο +33, 84-51 έξι λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Μπουρούσης και Βασιλόπουλος αποσύρθηκαν στο πάγκο κάνοντας και οι δύο πολύ καλό παιχνίδι. Ο νεαρός Κατσίβελης πέρασε στο παρκέ με τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να χρησιμοποιεί και τους 12 παίκτες που είχε στην διάθεση του. Ο Άρης δεν κατάφερε να μειώσει την διαφορά που παρέμενε κοντά στους 30 πόντους. Τελικό σκορ 97-70.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15,44-33,75-47,97-70.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιβκοβιτς): Παπαλουκάς, Νεστέροβιτς 7, Σπανούλης 9 (1), Βασιλόπουλος 11 (3), Μπουρούσης 16 (1), Κέσελ 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 13, Χαλπερίν 2, Νίλσεν 7 (1), Παπανικολάου 14 (2), Τεόντοσιτς 13 (2), Κατσίβελης.
ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Μπράουν 16 (2), Ταπούτος 4, Τάκερ 1, Τσαϊρέλης 10, Χατζηβρέττας 14, Κουμπούρας, Μπορόβνιακ 6, Χρυσικόπουλος 3 (1), Τόμας 8.

LIVE ΕΞΕΛΙΞΗ

Α' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
1': 0-2 Τόμας
2': 0-4 Τόμας
2': 3-4 Κέσελ
3' 5-4 Σπανούλης
4': 7-4 Νίλσεν
6': 7-6 Μπράουν
6': 9-6 Σπανούλης
7': 11-6 Μπουρούσης
7': 12-6 Μπουρούσης
7': 12-8 Μπράουν
8': 12-9 Χατζηβρέττας
8': 12-10 Χατζηβρέττας
9': 14-10 Μπουρούσης
9': 14-11 Μπορόβνιακ
9': 14-12 Μπορόβνιακ
9': 14-15 Μπράουν
10': 17-15 Τεόντοσιτς

Β' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
11': 17-17 Τόμας
12': 17-19 Μπράουν
12': 19-19 Μαυροκεφαλίδης
13': 19-21 Ταπούτος
13': 21-21 Μαυροκεφαλίδης
14': 21-23 Χαραλαμπίδης
14': 23-23 Νεστέροβιτς
14': 23-25 Χαραλαμπίδης
14': 26-25 Παπανικολάου
15΄: 26-27 Μπορόβνιακ
15΄: 27-27 Νεστέροβιτς
15': 29-27 Μαυροκεφαλίδης
16': 30-27 Μαυροκεφαλίδης
16': 32-27 Μαυροκεφαλίδης
16': 34-27 Μαυροκεφαλίδης
17': 35-27 Σπανούλης
17΄: 36-27 Σπανούλης
17': 36-29 Ταπούτος
17': 38-29 Τεόντοσιτς
17': 39-29 Τεόντοσιτς
18': 39-31 Χαραλαμπίδης
19': 39-33 Χαραλαμπίδης
20': 41-33 Παπανικολάου
20': 44-33 Τεόντοσιτς

Γ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
21': 44-34 Τάκερ
21': 47-37 Βασιλόπουλος
21': 47-37 Μπράουν
22': 49-37 Παπανικολάου
22': 49-39 Μπράουν
22': 51-39 Νεστέροβιτς
23': 51-41 Χαραλαμπίδης
23': 51-43 Μπράουν
24': 54-43 Παπανικολάου
24': 56-43 Νεστέροβιτς
25': 56-45 Χαραλαμπίδης
25': 59-45 Βασιλόπουλος
26': 62-45 Βασιλόπουλος
27': 64-45 Βασιλόπουλος
27': 66-45 Μπουρούσης
28': 69-45 Σπανούλης
28': 69-47 Τόμας
29': 71-47 Παπανικολάου
29': 73-47 Παπανικολάου
30': 75-47 Μπουρούσης

Δ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
31': 77-47 Μπουρούσης
32': 78-47 Τεόντοσιτς
32': 79-47 Τεόντοσιτς
33': 79-49 Μπορόβνιακ
33': 82-49 Μπουρούσης
33': 82-51 Χατζηβρέττας
34': 84-51 Μπουρούσης
35΄: 84-54 Χρυσικόπουλος
35': 85-54 Κέσελ
35': 86-54 Κέσελ
36': 86-56 Τσαϊρέλης
36': 88-56 Μαυροκεφαλίδης
36': 88-58 Τσαϊρέλης
37': 89-58 Τεόντοσιτς
37': 90-58 Τεόντοσιτς
37': 90-60 Τσαϊρέλης
37': 90-62 Χατζηβρέττας
37': 93-62 Νίλσεν
38': 93-64 Τσαϊρέλης
38': 93-65 Τσαϊρέλης
38': 95-65 Νίλσεν
39': 95-66 Τσαϊρέλης
39': 97-66 Χαλπερίν
40': 97-67 Χατζηβρεττας
40': 97-68 Χατζηβρέττας
40': 97-69 Χαραλαμπίδης
40': 97-70 Χαραλαμπίδης