«Πράσινο» πάρτι με περίπατο!

Μπροστά σε 8000 οπαδούς του ο Παναθηναϊκός γιόρτασε για την κατάκτηση της έκτης Ευρωλίγκας της ιστορίας του νικώντας τον ΠΑΟΚ με 95-52.

Οι «πράσινοι» με αυτή τη νίκη άνοιξαν το σκορ στη σειρά των ημιτελικών. Ο δεύτερος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων θα διεξαχθεί το προσεχές Σάββατο (21/5, 19.30, Nova Sports 3).

Για τρία λεπτά εμφανίστηκε ανταγωνιστικός ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν στο 3’ με 7-6 όμως ο Παναθηναϊκός δεν είχε διάθεση για αστεία και με ένα σερί 14-0 έκανε το σκορ 20-7. Χωρίς να κατεβάσει ρυθμό το «τριφύλλι» έφτασε τη διαφορά στους 15 πόντους, καθώς στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο φωτεινός πίνακας έγραφε 26-11.

Με κεκτημένη ταχύτητα συνέχισε και στη δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Όσο περνούσε η ώρα τόσο αυξανόταν η διαφορά. Στο 15’ το σκορ ήταν 37-14, με τον «δικέφαλο του Βορρά» να μην μπορεί να αντιδράσει. Το... «πράσινο» κοντέρ συνέχιζε να γράφει ασταμάτητα και κάπως έτσι στο ημίχρονο το 55-23 εξηγούσε με ακρίβεια την εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ.

Όσο κι αν προσπαθούσαν οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Παρά το γεγονός ότι ο «Ζοτς» δοκίμαζε διάφορα σχήματα, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (μέχρι εκείνο το σημείο), τους 37 πόντους (76-39), περίπου δύο λεπτά πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Τελικά στο 30’ το σκορ ήταν 76-42.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε τίποτα, καθώς αμφότερες οι ομάδες περίμεναν να κυλήσει ο χρόνος και να τελειώσει το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους πάντως να μην χάνουν την ευκαιρία σε ορισμένες περιπτώσεις και να προσφέρουν θέαμα στον κόσμο τους.

Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές Ευρώπης ήταν ο Ρομέιν Σάτο με 17 πόντους ενώ για τον ΠΑΟΚ διασώθηκε ο Μιχάλης Γιαννακίδης (13 π.)

Δεκάλεπτα: 26-11, 55-23, 76-42,

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 9, Μάριτς 10, Περπέρογλου 4 (1), Μπατίστ 4, Φώτσης 7 (1), Σάτο 17, Νίκολας 6 (2), Τσαρτσαρής 10, Διαμαντίδης 4, Βουγιούκας 4, Καλάθης 14 (2), Καϊμακόγλου 7 (1)

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κρίστμας 10, Αποστολίδης 4, Ντόζιερ 2, Στίγκερς 5 (1), Μπούλιαν, Γιαννακίδης 13 (3), Καλλές 8, Γκετσέφσκι 8, Καλαμπάκας 2

Το Onsports σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΟΚ στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των δύο ομάδων.

Για να παρακολουθήσετε την εξέλιξη του αγώνα πατήστε ΕΔΩ.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Χωρίς Μπάλντγουϊν στο Game 2 με τον Παναθηναϊκό
Super League: "Αγκαλιά" με τον τίτλο η ΑΕΚ!
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-0: Βήμα τίτλου με εμφάνιση... Πρωταθλήτριας για την «Ένωση»
Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Γκέλαρε στη Θεσσαλονίκη