Έλαμψε ο Βρκιτς!

Την διαφορά έκανε στο ντεμπούτο του ο νέος παίκτης του Περιστερίου Ζόραν Βρκιτς που εντυπωσίασε με την εμφάνιση του πετυχαίνοντας 18 πόντους στην νίκη της ομάδας του επί του Κολοσσού (64-55).

Στη πρώτη περίοδο ο αγώνας ήταν αρκετά ισορροπημένος με τον Κολοσσό να παίρνει προβάδισμα στο ξεκίνημα (4-15) αλλά το περιστέρι να φτάνει στο σκορ και να περνάει και μπροστά. Μάλιστα ο Κολοσσός δεν σκόραρε για ένα μεγάλο διάστημα μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου η οποία έληξε με σκορ 16-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα ήταν η ίδια με τις δύο ομάδες να «κονταροχτυπιούνται» και να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Σε γενικές γραμμές η απόδοση των ομάδων δεν ήταν ιδανική καθώς υπήρχε μεγάλη αστοχία. Προς το δεύτερο μισό όμως οι δύο ομάδες άρχισαν να «ξεμπουκώνουν» και να γίνονται πιο εύστοχες. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το σκορ (29-30) αντικατόπτριζε την πραγματικότητα.

Στο πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες ξεκίνησαν και πάλι με αστοχία αφού το σκορ έμεινε στο 29-30 για περίπου 3 λεπτά με τον Βρκιτς (που ντεμπούταρε με την νέα του ομάδα) να κάνει το 31-30 για τους γηπεδούχους. Στην συνέχεια το Περιστέρι κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και να φτάσει να προηγείται με 13 πόντους (45-32).  Ο Βρκιτς στην Τρίτη περίοδο ήταν εντυπωσιακός και βοήθησε πολύ στο να αναπτυχθεί αυτή η διαφορά. Αυτή τελείωσε με ένα σερί 20-8 για το Περιστέρι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κολοσσός έδειχνε αποφασισμένος να παίξει το τελευταίο του χαρτί και μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι μειώνοντας στους 8 πόντους (51-43). Όμως το Περιστέρι  κράτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και μπόρεσε να ελέγξει την έκβαση του επικρατώντας τελικά με σκορ 64-55.

Δεκάλεπτα: 16-15, 29-30, 49-38, 64-55

Περιστέρι(Σκουρτόπουλος): Μάντζαρης 13 (1), Κινγκ 7(1), Ψαρόπουλος, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης Α. , Σκοτ 5 (1), Τσιάκος 9 (2), Πέτρουλας , Βρκιτς 18 (1), Λούμπι 4, Μαρίνος, Μοσνιτς 6.

Κολοσσός(Σφαιρόπουλος): Καλάθης 8, Κάφκης 4, Τζόρνταν 5 (1), Πάνος 5,Μανόπουλος 6 (2), Ασημακόπουλος 4, Χαρίσσης 7,Τσάμης 10 (1), Παππάς 2, Γκολεματς 3 (1), Γεωργαλής 1, Ιβάνοβιτς

MVP: Βρκιτς

Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους