Πήρε φόρα ο Ηλυσιακός

Μόνο στην τρίτη περίοδο κινδύνευσε ελαφρά ο Ηλυσιακός με αντίπαλο την Καβάλα. Νίκη με 76-59.

Ο Ηλυσιακός μπήκε στο παιχνίδι, με στόχο την δεύτερη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα. Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο +8 (15-7), αλλά η Καβάλα μείωσε σε 22-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με κορυφαίο παίκτη τον Τζίμι Μπάξτερ (10 πόντους στο ημίχρονο), η διαφορά άγγιξε το +15 (41-26). Ένα τρίποντο σε νεκρό χρόνο του Λάμοντ Μάκιντος διαμόρφωσε το 41-29, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Οι Καβαλιώτες αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Μιλτ Παλάσιο να φτάνει στους 14 πόντους. Οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν στους οκτώ πόντους στο συγκεκριμένο διάστημα.

Ένα σερί 9-0 (με 5 πόντους του Νίκου Χατζή) στα πρώτα τρία λεπτά, της τέταρτης περιόδου, ουσιαστικά καθάρισε το ματς για τον Ηλυσιακό. Ο υπόλοιπος αγώνας αποδείχθηκε τυπική διαδικασία, με τους γηπεδούχους να μεγαλώνουν την διαφορά (+21, 76-55).

Δεκάλεπτα: 22-18, 41-29, 49-44, 76-59

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Καπινιάρης, Καρύδας 12, Γουέμπ 6 (2), Κυρίτσης 11, Χατζής 12 (2), Παπαντωνίου, Κανονίδης, Κουκουλάς 6, Τόντιτς 12, Κασελάκης 4, Μπάξτερ 13 (1), Ντόουσον

Καβάλα (Πρίφτης): Μάκιντος 5 (1), Παλάσιο 16, Κοστόβ 3, Χαφ 6, Παπανικολάου, Στεφανίσης, Πεβιάλιτσα, Σίμονς 11, Γεωργάκης, Γιόροβιτς 2, Καραποστόλου 12 (2), Αγγελόπουλος 4 (1).