«Ανάσα» για Πανελλήνιο

O Πανελλήνιος επικράτησε του Ηρακλή με 86-77 στη Λαμία, έφτασε τις τέσσερις νίκες και πήρε σημαντική βαθμολογική «ανάσα».

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος ξεκαθάρισε πριν από τη σημερινή αναμέτρηση με τους Θεσσαλονικείς ότι οι «Ολυμπιονίκες» πρέπει να κερδίσουν με οποιοδήποτε τρόπο τον Ηρακλή αφού δεν υπάρχουν περιθώρια για νέες απώλειες! Ο Πανελλήνιος επικράτησε του «Γηραιού» με 86-76 και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, εκεί όπου παραμένει η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη.

Ο Σάμο Ούντριχ βοήθησε επιθετικά τους γηπεδούχους με 21 πόντους ενώ ο Τορίν Φράνσις απέδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει τον Πανελλήνιο, αφού σκόραρε 18 πόντους και «κατέβασε» πέντε ριμπάουντ σε 25’55’’. Από την άλλη πλευρά, οι πρωτοβουλίες του Έρμιν Τζάζβιν (18π.) δεν ήταν αρκετές για τον Ηρακλή.

Ο Πανελλήνιος διατήρησε σταθερά το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με τον Ούντριχ (12-7 στο 4’, 17-12 στο 13’) ενώ ο Ηρακλής προσπάθησε να κρατήσει επαφή με το σκορ με τον Τζάζβιν (22-17). Μάλιστα ο Εϊτουταβίτσιους έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (26-28 στο 13’) όμως οι γηπεδούχοι πέρασαν την μπάλα μέσα στη ρακέτα με τους Φράνσις, Σκλάβο, ο οποίος έκανε το 43-35 στα -30’’ για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου!

Στην επανάληψη ο Πανελλήνιος διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (65-55 στο 28’) με τον Κομποδιέτα ενώ ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει στις αρχές της τέταρτης περιόδου, μειώνοντας σε 71-63 με τον Πίτερς. Παρ’ όλα αυτά οι «Ολυμπιονίκες» διατήρησαν ως το τέλος τη διαφορά και έφτασαν στην τέταρτη φετινή νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 23-19, 43-35, 67-55, 87-77

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 3 (1), Μπέιλι 9, Κράμπενχοφτ 4, Σμιθ 17 (1), Καραθανάσης, Σκλάβος 6, Ούντριχ 21 (2), Φράνσις 18, Όστοϊτς 2, Κομποδιέτας 6.

Ηρακλής (Καλαφατάκης): Πίτερς 4, Μπόλντουιν 14 (1), Δεμερτζής, Παπανικολόπουλος 2, Αγγελακόπουλος, Τζάζβιν 18, Πέτροβιτς 14 (3), Δέσπος, Κόλεμαν 5, Ηλιάδης 11 (3), Εϊτουταβίτσιους 9 (1), Λαμπρόπουλος

Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας
Στο Βερολίνο, με στάση Βελιγράδι, θα είναι… ωραία!
Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον