«Περίπατος» στην Πυλαία

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Σάββατο, 22 Ιανουαρίου 2011 17.30

Δίχως να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση, ο Παναθηναϊκός πέρασε από την άδεια –λόγω τιμωρίας- Πυλαία με 84-61.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά μόλις στο 3’ (17-7). Η πρώτη περίοδος έληξε με 23-12 υπέρ των φιλοξενούμενων οι οποίοι έβρισκαν λύσεις τόσο κοντά στο καλάθι όσο και από την περιφέρεια.

Στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» άνοιξε τη διαφορά μέχρι και τους 22 πόντους (22-44), όμως οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με ένα επιμέρους σκορ 11-2 στα τελευταία τρία λεπτά πήγαν στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 33-46.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Από την αρχή της τρίτης περιόδου οι πρωταθλητές Ελλάδας πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν.
Οσο κυλούσε ο χρόνος, η διαφορά μεγάλωνε για να φτάσει στη μέγιστη τιμή της, τους 23 πόντους, ακριβώς στη λήξη της αναμέτρησης, που βρήκε τους παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς νικητές με 84-61.

Δεκάλεπτα: 12-23, 33-46, 44-58, 61-84

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 5, Αράπης 3 (1), Αποστολίδης 2, Δέδας 10 (2), Ντοζίερ 4, Γκρέι 6, Παπαδόπουλος 11, Γιαννακίδης 5, Καλλές, Γκετσέφσκι 12, Καλαμπάκας 3 (1)
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 8, Μπατίστ 11, Φώτσης 2, Σάτο 12 (2), Νίκολας 14 (4), Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης 14 (3), Βουγιούκας 11, Καλάθης 3, Μπόγρης, Καϊμακόγλου 2, Ζούμπος.