Στα ημιτελικά ο Άρης!

O Άρης επικράτησε εύκολα του Αμαρουσίου με 69-45  και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά των play off!

Ο Άρης μπήκε δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό από το πρώτο δεκάλεπτο και να προηγηθεί στο σκορ (19-14).Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Λεύτερη Σούμποτιτς κυριάρχησε στο παρκέ και με όπλο την πολύ καλή αμυντική της λειτουργία πήρε προβάδισμα 18 πόντων στο ημίχρονο(38-20).

Εντυπωσιακό είναι το γεγονός ότι το Μαρούσι πέτυχε στην δεύτερη περίοδο μόλις 6 πόντους ενώ δέχτηκε 19. Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής ήταν έξαλλος με τους παίκτες του που έδειχναν να τα έχουν χαμένα ενώ ο Κίνγκ έδινε την δική του παράσταση για τον Άρη(12 πόντους , 7 ριμπάουντ και 3 κοψίματα στα πρώτα δυο δεκάλεπτα)!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή να δείχνει διάθεση να επιστρέψει στον αγώνα, τρέχοντας σερί 6-0 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Ο Λευτέρης Σούμποτιτς βλέποντας την ομάδα του να χάνει την αυτοσυγκέντρωσή της, κάλεσε τάιμ άουτ και μετά από αυτό ο αγώνας επέστρεψε στην πρότερη κατάσταση. Ο Άρης πάτησε το γκάζι και με οδηγούς τον Μπράουν και τον Ταπούτο έφτασε την διαφορά στους 24 πόντους και «καθάρισε» ουσιαστικά τον αγώνα από νωρίς.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού το Μαρούσι ήταν ανήμπορο να αντιδράσει και ο Άρης είχε εξασφαλίσει το εισιτήριο   για τα ημιτελικά, όπου θα συναντήσει στο δρόμο του τον Ολυμπιακό. Κορυφαίοι για  τους «κιτρινόμαυρους» ήταν οι Κίνγκ, Μπράουν και Ταπούτος ενώ από το Μαρούσι ξεχώρισαν  οι Σουμπτερ και Γκαγκαλούδης που σημείωσαν από 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-14, 38-20,54-30, 69-45

Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 11 (1) , Ουίντερς 11 (3), Ταπούτος 12 (2), Κίνγκ 12,Τσαϊρέλης 2 Χατζηβρέτας 3, Χαραλαμπίδης 7 (1), Κασίροφ 4, Μπάβτσιτς 5 (1), Σλούκας 2, Βεργίνης

Μαρούσι (Αλεξανδρής): Σουμπτερ 11 , Νοεας 3 (1), Μπάγκαριτς 10, Ακεψιμιάδης 3, Μπασντέν 2, Χαριτόπουλος, Γκαγκαλούδης 11(1), Βαβάτσικος, Κογιαντίνοβιτς  5

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα:

{coveritlive}ea9f5efc8f{/coveritlive}

Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι