Στα ημιτελικά ο ΠΑΟΚ

Ένα κόψιμο του Ντόζιερ και ένα χαμένο τρίποντο του Καραποστόλου έδωσαν την πρόκριση στον ΠΑΟΚ που κέρδισε την Καβάλα στο κλειστό της Καλαμίτσας με 64-62.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-0 και προκρίθηκαν στους «4» των πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος και θα διεκδικήσει την 3η θέση που οδηγεί στην Ευρωλίγκα. Οι παίκτες της Καβάλας είχαν την ευκαιρία να πάνε το παιχνίδι στην παράταση ή ακόμα και να πάρουν τη νίκη, ωστόσο ο Γιόροβιτς κόπηκε στον αέρα από τον Ντόζιερ και ο Καραποστόλου αστόχησε στην εκπνοή σε σουτ τριών πόντων.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, με την Καβάλα να θέλει να κάνει το 1-1, προκειμένου να μπορέσει να διεκδικήσει την πρόκριση στο τρίτο ματς. Οι παίκτες του Δημήτρης Πρίφτη μπήκαν δυνατά και με ηγέτες του Σίμονς και Παλάσιο κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα. Ο ΠΑΟΚ όμως αντέδρασε άμεσα με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 20-17 υπέρ των γηπεδούχων. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και το παιχνίδι πήγε στο καλάθι. Το τέλος του πρώτου μισού του αγώνα πάντως βρήκε την Καβάλα να προηγείται στο σκορ με 35-34.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι δραματικά, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν το δικό τους παιχνίδι και να πάρουν το πάνω χέρι, ωστόσο οι γηπεδούχοι έμειναν στο παιχνίδι, προκειμένου να διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι τέλους. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 53-51, ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 61-61. Οι άμυνες των δύο ομάδων στη τελευταία περίοδο, ήταν πολύ δυνατές με τον ΠΑΟΚ όμως να βρίσκει τις λύσεις και να παίρνει τη νίκη με 64-62

Δεκάλεπτα: 20-17, 35-34, 51-53, 62-64.
Καβάλα (Πρίφτης): ΜακΙντος 4, Παλάσιο 22 (1), Κοστόβ 10 (1), Παπανικολάου, Στεφανίδης 1, Σίμονς 8, Γεωργάκης, Γιόροβιτς 7 (1), Καραποστόλου 2, Ντέντιγερ, Αγγελόπουλος 8.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 13 (1), Κρίστμας 3 (1), Αποστολίδης 2, Δέδας 13 (3), Ντόζιερ 15, Στίγκερς 2, Μπούλιαν 4, Γιαννακίδης 3 (1), Καλλές, Γκετσέβσκι 9 (1).

Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!