Το πρώτο βήμα ο ΠΑΟΚ

Μία σπουδαία και παράλληλα δύσκολη νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ απέναντι στην Καβάλα με 65-61, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι εξ αρχής με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά και να έχουν το πάνω χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Λαμόντ ΜάκΙντος ήταν αυτός που ηγήθηκε επιθετικά της ομάδας της Καβάλας που προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 20-18. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ είχε σε καλή μέρα τους Κρίστμας και Ντόζιερ με αποτέλεσμα στη συνέχεια να πάρει το πάνω χέρι. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 32-31 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και καμία από τις δύο δεν κατάφερε να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της. Οι γηπεδούχοι είχαν μεν το πάνω χέρι, αλλά το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη παρέμενε στο παιχνίδι. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 48-45 υπέρ του «δικεφάλου του βορρά», που στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά οι ΣΤίγκερς και Ντόζιερ πέτυχαν κρίσιμα καλάθια με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κάνουν το 1-0.

Δεκάλεπτα: 18-20, 32-31, 48-45, 65-61.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 8 (1), Κρίστμας 17 (1), Αποστολίδης 5, Δέδας 1, Ντόζιερ 20, Στίγκερς 5, Μπούλιαν 2, Γιαννακίδης, Καλλές, Γκετσέφσκι 7.
Καβάλα (Πρίφτης): ΜακΙντος 16 (2), Παλάσιο 6 (1), Κοστόβ 3 (1), Παπανικολάου 5 (1), Στεφανίδης, Σίμονς 12, Γεωργάκης, Γιόροβιτς 5 (1), Καραποστόλου 9 (1), Ντέντιγερ, Αγγελόπουλος 5 (1).

Στο Βερολίνο, με στάση Βελιγράδι, θα είναι… ωραία!
Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου