Παναθηναϊκός Superfoods – Ρέθυμνο Cretan Kings 116-83: Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν εντυπωσιακός στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στο Ρέθυμνο στο ΟΑΚΑ και νίκησε 116-83 κλείνοντας έτσι τις υποχρεώσεις του για το ελληνικό πρωτάθλημα μέσα στο 2016.

Οι «πράσινοι» στο ντεμπούτο του Αλεσάντρο Τζεντίλε με το «τριφύλλι» συνάντησαν αντίσταση για ένα δεκάλεπτο κόντρα στους Κρητικούς αλλά εν συνεχεία έπαιξαν όσο χρειαζόταν για να φτάσουν στην τελική επικράτηση. Πλέον στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Ούνιξ Καζάν, με το οποίο θα πέσει η αυλαία του πρώτου γύρου της κανονικής διάρκειας της Ευρωλίγκας.

Είναι χαρακτηριστικό ότι όλοι οι παίκτες του «τριφυλλιού» έπαιξαν και σκόραραν με πρώτο τον Γιάννη Μπουρούση ο οποίος σημείωσε 23 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ στο πρώτο δεκάλεπτο προσπάθησε να ξεφύγει και προηγήθηκε 8-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις επιθετικές λύσεις και παρέμειναν κοντά με τον φωτεινό πίνακα του ΟΑΚΑ να γράφει 24-18 στο 10’. Ένα λεπτό μετά το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Αλεσάντρο Τζεντίλε πέρασε για πρώτη φορά στο παρκέ και αποθεώθηκε από τους περίπου 5000 φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στις εξέδρες. Οι Κρητικοί συνέχισαν πάντως να είναι ανταγωνιστικοί και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 48-44.

Διαβάστε περισσότερα στο Leoforos.gr

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ