«Σκόνταψε» στην Ρόδο η ΑΕΚ

Μεγάλη νίκη με σκορ 86-73 πήρε ο Κολοσσός Ρόδου επί της ΑΕΚ στον μεταξύ τους αγώνα για την 12η αγωνιστική της Α1 ανδρών.

Αυτή ήταν η τρίτη φετινή ήττα για την Ένωση, η οποία παρουσίασε κακό πρόσωπο στη Ρόδο και βρέθηκε να κυνηγάει τους γηπεδούχους από το πρώτο δεκάλεπτο (16-13 στο 10').

Με πρώτο σκόρερ τον Ρέλεφορντ (19π.) και τους Βασιλόπουλο (11π., 12ρ.), Ρέντιτς (13π., 11ρ.) να σημειώνουν νταμπλ νταμπλ, οι Ροδίτες πανηγύρισαν μία πολύ μεγάλη νίκη αποχαιρετώντας το 2016 με ρεκόρ 7 νίκες - 5 ήττες στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια απέκτησαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και αν η ΑΕΚ δεν είχε τον Ούκιτς να την κρατάει συνεχώς στο επιθετικό κομμάτι, θα είχαν καταφέρει να αυξήσουν την διαφορά από το δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο τελικά βρήκε τους φιλοξενούμενους στο -2 (40-38).

Στην τρίτη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Κολοσσό να έχει την υπεροχή και την ΑΕΚ να κρατιέται κοντά στο σκορ χάρη στις εξάψεις του Σάκοτα. Το 60-54 της τρίτης περιόδου έδειχνε ότι θα πάμε σε ντέρμπι, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κολοσσός πάτησε γκάζι και μπόρεσε να πάρει διαφορά ασφαλείας (70-59 τρία περίπου λεπτά πριν τη λήξη).

Η ΑΕΚ δεν βρήκε τις απαντήσεις κι έτσι το τελικό 86-73 την έφερε στο 9-3, την ώρα που ο Κολοσσός Ρόδου ανέβηκε στο 7-5 και πλέον καλοβλέπει τα play offs.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 40-38, 60-54, 86-73

NBA: «Ισοπεδωτικοί» οι Λέικερς, ο Μπράνσον «εκτέλεσε» τους Ουόριορς | Αποτελέσματα και βαθμολογίες
Φανέλα που τιμά την μπύρα φόρεσε η Λέουβεν
ΣΕΓΑΣ: Με 28 μετάλλια και διακρίσεις οι πρώτες 70 μέρες του 2024 για τον ελληνικό στίβο
Βέροια: Ο Πρόδρομος Κουτσούκης ενεπλάκη σε τροχαίο δυστύχημα