Και τώρα Βαρκελώνη!

Ο Παναθηναϊκός «τρόμαξε» αλλά νίκησε το Περιστέρι εκτός έδρας με 74-72 στην παράταση (κ.α. 67-67) και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς τα βρήκαν σκούρα κόντρα στους Περιστεριώτες όμως έστω και στην παράταση πήραν αυτό που ήθελαν και πλέον στρέφουν το ενδιαφέρον τους αποκλειστικά στο Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκας που θα διεξαχθεί στη Βαρκελώνη (6-8/5).

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε μόλις στο 2’ με 7-0 δείχνοντας διατεθειμένος να «καθαρίσει» από νωρίς το ματς. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Το Περιστέρι αντέδρασε και μείωσε σε 13-18 στο 10’.

Η εικόνα του αγώνα μέχρι το 14’ έδειχνε ότι ο Παναθηναϊκός θα φτάσει σε μία εύκολη νίκη, καθώς ο φωτεινός πίνακας έγραφε 31-18. Οι γηπεδούχοι πάντως δεν είχαν σκοπό να τα παρατήσουν και κατόρθωσαν με επιμέρους σκορ 14-5 να πλησιάσουν για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 36-32 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το Περιστέρι όχι μόνο δεν σταμάτησε την αντεπίθεσή του, αλλά όσο κυλούσε ο χρόνος τόσο έδειχνε να πιστεύει ότι μπορεί να νικήσει τους πρωταθλητές Ελλάδος.

Με λέι απ του Βαγγέλη Μάντζαρη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 28’ με 51-49 για να ολοκληρωθεί τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ ισόπαλο (51-51).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά έξι πόντων σε τρεις περιπτώσεις (58-52, 61-55, 63-57). Στο 39’ οι Περιστεριώτες προηγούνταν με 67-62. Ο Παναθηναϊκός όμως δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε σε 67-67 για να οδηγηθεί το ματς στην παράταση, μετά από διαδοχικά άστοχα τρίποντα των Σκοτ και Μπατίστ.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν πολύ να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι. Ο διαιτητής Γκόντας χρέωσε με δύο συνεχόμενες τεχνικές ποινές τον Παναθηναϊκό (μία στον Δημήτρη Διαμαντίδη και μία στον Δημήτρη Ιτούδη) αλλά ο Σκοτ από τη γραμμή των βολών ευστόχησε μόνο σε μία από τις τέσσερις βολές που εκτέλεσε. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 71-70 και με τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη στα 10’’ πριν το τέλος «κλείδωσαν» τη νίκη (74-70). Το τελικό σκορ (72-74) γράφτηκε με καλάθι του Βαγγέλη Μάντζαρη.

Δεκάλεπτα: 13-18, 32-36, 51-51, 67-67, 72-74

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μάντζαρης 12 (1), Γούντγουορντ, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης Αντ. 3 (1), Σκοτ 18 (3), Πέτρουλας 2, Βρκιτς 20 (5), Λούμπι 6, Μότσνικ 7 (1)

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 6 (2), Μάριτς 4, Περπέρογλου 6 (2), Μπατίστ 14, Φώτσης 13 (8), Σάτο 7 (1), Νίκολας 4, Τσαρτσαρής 13 (1), Διαμαντίδης 9 (1), Βουγιούκας 1, Καλάθης 2, Καϊμακόγλου

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ