ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 84-89: «Ματ» με... Γιανγκ στην Πυλαία

Δύσκολη νίκη με σκορ 89-84 πήρε ο Ολυμπιακός στη Θεσσαλονίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ, παραμένοντας αήττητος στο πρωτάθλημα της Basket League. Λοτζέσκι και Γιανγκ χάρισαν τους δύο βαθμούς στην ομάδα του Σφαιρόπουλου, αφού ο πρώτος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και τέλειωσε τον αγώνα με 28 πόντους, ενώ ο Γιανγκ ήταν ο παίκτης που με 5 συνεχόμενους πόντους τους «κλείδωσε», όταν ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή!.

Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, αφού ο ΠΑΟΚ βρισκόταν πάντα σε θέση να επιστρέφει όταν ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να πάρει διαφορά άνω των δέκα πόντων.

Ο Ολυμπιακός που αγωνίστηκε χωρίς του Σπανούλη, Πρίντεζη και Χάκετ ξεκίνησε τον αγώνα με τον Παπανικολάου να αναλαμβάνει τον ρόλο του να βάλει την μπάλα στο καλάθι και να το καταφέρνει πολύ αποτελεσματικά. Ο φόργουροντ των «ερυθρολεύκων» σημείωσε την πρώτη περίοδο τους 13 από τους 19 πόντους της ομάδας του, την ώρα που ο ΠΑΟΚ βασιζόταν σε πολλούς παίκτες του για να σκοράρει.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στον Ολυμπιακό ο οποίος με ένα επί μέρους σκορ 13-4 πήγε την διαφορά στο +10 (24-34) και από τότε διατηρούσε προβάδισμα, το οποίο έφτασε μέχρι το +12 (38-50) με τον ΠΑΟΚ να τελειώνει τελικά το ημίχρονο έχοντας καταφέρει να πάει στα αποδυτήρια όντας εννέα πόντους πίσω (43-52), με τον Λοτζέσκι να κάνει ότι θέλει στο δεκάλεπτο.

Με τον Λοτζέσκι να συνεχίζει τα επιθετικά του... όργια, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και στο τρίτο δεκάλεπτο, χωρίς όμως να μπορέσει να «καθαρίσει» το ματς.

Ο Ματ είχε πάρει τον πρωταθλητή Ελλάδας στις πλάτες του, όμως οι παίκτες του Μαρκόπουλου μπόρεσαν να κρατήσουν την διαφορά σε αναστρέψιμα επίπεδα (66-73 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου) χάρη στους Πέινερς και τσόχλα που σκόραραν σε κρίσιμες επιθέσεις.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν θρίλερ μέχρι και τα τελευταία του δευτερόλεπτα, αφού ο «δικέφαλος» του βορά μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι χάρη στην αποτελεσματική του άμυνα και τις εμπνεύσεις του Τσόχλα στην επίθεση, σε συνδυασμό με την κούραση του Λοτζέσκι που όσο περνούσε η ώρα χρειαζόταν ανάσες.

Το τελικό 84-89 ήταν πολύ πιο δύσκολο από όσο δείχνει, αφού ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 84-83 (ένα λεπτό πριν το τέλος) και τότε ο Γιανγκ ως από μηχανής θεός πέτυχε πέντε πόντους και έδωσε μια πύρρεια νίκη στην ομάδα του Πειραιά.

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ