Το «καθάρισε» νωρίς ο Άρης

Χάρη στην άμυνα του πρώτου ημιχρόνου οι Θεσσαλονικείς έφυγαν με τη νίκη από την Πάτρα.

Ένα πρώτο ημίχρονο ασφυκτικής άμυνας, η οποία περιόρισε τον Απόλλωνα σε μόλις 18 πόντους, ήταν αρκετό για να χαρίσει στον Άρη το τέταρτο εφετινό «διπλό» και την έβδομη νίκη του στην Α1 Ανδρών. Οι Θεσσαλονικείς πέρασαν νικηφόρα με 79-64 από την Πάτρα, για την 11η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην ογδόη εφετινή απώλεια.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ντραγκίσεβιτς με 17 πόντους, ενώ ο Δημήτρης Πρίφτης είδε τον Βασίλη Καββαδά να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση μετά από περίπου δύο μήνες. Από τον Απόλλωνα των απογοητευτικών ποσοστών ευστοχίας ξεχώρισε ο Χίκι με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 18-40, 44-61, 64-79

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Κώστας Μέξας): Χίκι 16(4), Βεργίνης 13(2), Ράσελ 2, Μπάβτσιτς 10, Κουζέλογλου 8(2), Κόμπινς 2, Ντούβνιακ, Σλαφτσάκης, Τσιάρας, Καλινόσκι 13(3).

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Μαρμπλ 4, Ξανθόπουλος 11(3), Κάμινγκς 6, Σίμτσακ 7, Ντραγκίσεβιτς 17(1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 14, Ζάρας 9(1), Γιάνκοβιτς 10(2), Καββαδάς 1.

NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν
Πολωνία: Ενισχύει με στρατό τους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)