Έκανε το χρέος του στο Λαύριο

Αήττητος παρέμεινε ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα της Basket League, μετά και το πέρας της 7ης αγωνιστικής, αφού επικράτησε εκτός έδρας του Λαυρίου με σκορ 80-64.

Οι ερυθρόλευκοι πλέον στρέφουν εκ νέου την προσοχή τους στην Ευρωλίγκα, αφού την Πέμπτη (24/11) υποδέχονται στο ΣΕΦ την Μακάμπι Τελ Αβίβ, ενώ ακολουθεί τρεις μέρες μετά το ντέρμπι με την επίσης αήττητη ΑΕΚ.

Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν από την πρώτη περίοδο να διατηρούν διαφορά εννιά πόντων (4-13) και (10-19) στηριζόμενοι στην καλή τους άμυνα και τις λύσεις από την περιφέρεια.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ευτύχησε να δει τους Λοτζέσκι, Γκριν και Παπαπέτρου να ευστοχούν σε τέσσερα τρίποντα κι έτσι κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά στο +18 (13-31), πριν ο Πάντερ με προσωπικό του ρεσιτάλ την ρίξει στους 12.

Ωστόσο η γρήγορη αντίδραση των παικτών του Σφαιρόπουλου ήρθε μέσα από… τρέξιμο και αιφνιδιασμούς, με το ημίχρονο να τελειώνει τελικά με σκορ 29-43.

Στο δεύτερο μέρος το Λαύριο εμφανίστηκε πιο «δεμένο» στην άμυνα. Αν και στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός ανέβασε και άλλο την διαφορά (41-64), πριν ο Μπολντς καταφέρει με πέντε πόντους σερί να την ρίξει στο 46-66, στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν χαλάρωσαν οι φιλοξενούμενοι, οι γηπεδούχοι τους τρόμαξαν, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να τους κόψουν τελικά τον βαθμό.

Το Λαύριο μείωσε στο -7 (60-67), όμως ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι στροφές, τελειώνοντας ουσιαστικά κάθε προσπάθεια των αντιπάλων να επανέλθουν και να τους κάνουν τη… λαχτάρα!

Το τελικό 64-80 διατήρησε τον Ολυμπιακό αήττητο στην Ελλάδα και πλέον οι πρωταθλητές προετοιμάζονται για τα ματς - «φωτιά» με Μακάμπι και ΑΕΚ στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 29-43, 46-66, 64-80

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»