Τον γλίτωσε η «βόμβα» του Γκριν!

Ζόρικη νίκη για τον Ολυμπιακό στη Λευκάδα απέναντι στην τοπική Δόξα.

Με ένα τρίποντο του Έρικ Γκριν 1,3'' πριν το τέλος, ο Ολυμπιακός μπόρεσε να αποδράσει από τη Λευκάδα με 95-94. Η τοπική Δόξα έφτασε στους ερυθρόλευκους στα όριά τους και λίγο έλειψε να πετύχε τη «βόμβα» της χρονιάς.

Οι «ερυθρόλευκοι», που προέρχονταν από τις εντυπωσιακές εμφανίσεις και τις μεγάλες σε έκταση νίκες απέναντι σε Παναθηναϊκό και Αναντολού Εφές, ξεκίνησαν το τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας χτίσει διαφορά 16 πόντων από την αντίπαλό τους, όμως 1:22΄΄ πριν το τέλος βρέθηκαν να χάνουν με πέντε (89-94)!

Οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου πίστεψαν πως είχαν «σκοτώσει» ένα «θηρίο» ακόμη μεγαλύτερο από τον ΠΑΟΚ, τον οποίο είχαν νικήσει στην πρεμιέρα, δεν υπολόγισαν στο «κρύο αίμα» του Αμερικανού γκαρντ και τιμωρήθηκαν χάνοντας τη νίκη μέσα από τα χέρια τους.

Όπως γίνεται αντιληπτό από το σκορ, η ατσάλινη άμυνα της πειραϊκής ομάδας σήμερα ήταν... ανέκδοτο. Ο Γουέλς τη φόρτωσε με 27 πόντους σκοράροντας με κάθε τρόπο και με κάθε αντίπαλο απέναντί του, ο Ντόμπλας πρόσθεσε άλλους 16 και οι Τσαλδάρης, Σκοτ από 15 έκαστος, με το σκορ της τελευταίας περιόδου να είναι 29-14 για τους γηπεδούχους!

Για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, εκτός του καθοριστικού Γκριν (13 πόντοι) ο Σπανούλης έκανε άλλη μια μεγάλη εμφάνιση φτάνοντας στο «νταμπλ - νταμπλ» (19 πόντοι, 11 ασίστ) και ο Λοτζέσκι πρόσφερε λύσεις στην επίθεση σημειώνοντας 16 πόντους.

Ο αγώνας είχε πολύ γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα, καθώς η Δόξα επέλεξε να ακολουθήσει το τέμπο του αντίπαλού της από το να παίξει «κλεφτοπόλεμο». Οι γηπεδούχοι έπαιζαν γρήγορα, ήταν εύστοχοι και προβλημάτισαν από την αρχή τον Ολυμπιακό, που μόλις στο φινάλε του ημιχρόνου κατόρθωσε να προηγηθεί με διαφορά επτά πόντων στην αναμέτρηση.

Με τρίποντο του Μάντζαρη ήρθε το +10 (45-55) στην πρώτη επίθεση του τρίτου δεκάλεπτου, ενώ στο μοναδικό σημείο του αγώνα που οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν μια υποφερτή άμυνα κατόρθωσαν να οικοδομήσουν διαφορά 16 πόντων στο 30΄ (65-81).

Ο πρωταθλητής πίστεψε τότε ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει, αλλά πήρε καλό μάθημα για το μέλλον. Με πρωταγωνιστή της αντεπίθεσης τον Ντόμπλας η Δόξα έτρεξε σερί 11-0 (76-81), εκμεταλλεύτηκε τα δικαιώματα που της έδωσε ο αντίπαλος, έβαλε τα σουτ και ισοφάρισε με τρίποντο του Τσαλδάρη σε 85-85, για να προηγηθεί με 91-85 χάρη σε δύο μεγάλα τρίποντα του Γουέλς, με τη συνέχεια να είναι γνωστή...

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 45-52, 65-81, 94-94

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Ψαθάς, Σκοτ 15, Δεμερτζής 3 (1), Γεωργάκης, Ταπούτος 10, Ντόμπλας 16 (1), Ρόμπινσον 8, Τσαλδάρης 15 (4), Γουέλς 27 (4).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 13 (3), Μπιρτς 8 (4ριμπ), Γιανγκ 8, Παπαπέτρου, Σπανούλης 19 (11ασ, 1τριπ), Αγραβάνης 6, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 5 (4ριμπ), Μάντζαρης 10 (2), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 16 (4).

Βέροια: Ο Πρόδρομος Κουτσούκης ενεπλάκη σε τροχαίο δυστύχημα