«Ξεμπούκωσε» ο ΠΑΟΚ

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ υπερασπίστηκε την έδρα του επικρατώντας με 85-73 του Κολοσσού Ρόδου σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική της Α1 ανδρών.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Χρυσικόπουλος που είχε 19 π., 5 ριμπ. και 2 τάπες. Από τους «θαλασσί» διακρίθηκε ο Μπέρι με 17 πόντους και 4 ασίστ.

Με πολύ άσχημο τρόπο ξεκίνησε ο αγώνας για τον Δικέφαλο, με τους παίκτες του να είναι … απόντες για το μεγαλύτερο διάστημα της πρώτης περιόδου σύμφωνα με το inpaok.com. Μάλιστα, στα πρώτα 4:30 οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς σκορ, ενώ στο 7ο λεπτό το σκορ ήταν 3-13 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Με την είσοδο των Απόλλωνα Τσόχλα και Κιθ Κλάντον, η εικόνα του ΠΑΟΚ βελτιώθηκε, με αποτέλεσμα να τρέξει ένα σερί 8-0 και να μειώσει σε 11-13. Τελικά, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους ασπρόμαυρους στο -3, 13-16.

Το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου συνέχισε με την ίδια όρεξη, με αποτέλεσμα όχι μόνο να ισοφαρίσει αρχικά σε 18-18 με τον Λίνο Χρυσικόπουλο, αλλά και να προηγηθεί για πρώτη φορά, χάρη σε τρίποντο του ίδιου (21-18 στο 13′).

Πλέον, οι ισορροπίες είχαν αλλάξει, αφού οι ασπρόμαυροι κατάφεραν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό, κατάφεραν να πάρουν ακόμη και διψήφια διαφορά, 37-27 στο 20′, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 37-30.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, αφού ο με δύο τρίποντα του αρχηγού Τσόχλα, ο Δικέφαλος κατάφερε να πάρει ξανά διψήφια διαφορά, 43-31 στο 13′. Για το μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Μαρκόπουλου διατηρούσε προβάδισμα ασφαλείας, που έφτασε ακόμη και το +15, 50-35 στο 26′.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν, με κύριους εκφραστές των επιθετικών τους ενεργειών τους Βασιλόπουλο και Χολ, με αποτέλεσμα να μειώσουν στο -8, 59-51 στο 30′. Τελικά, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο +10, 61-51 χάρη σε ωραία προσπάθεια του Νέναντ Μιλιένοβιτς.

Κι ενώ με το «καλημέρα» της τέταρτης περιόδου, o Tέιλορ έκανε το 63-51 και το μας έδειχνε να εξελίσσεται ευνοϊκά για τον Δικέφαλου, οι Ροδίτες κατάφεραν να επιστρέψουν. Με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια και με ελεύθερες βολές, κατάφεραν να μειώσουν στο -5, 66-61 έξι λεπτά πριν το τέλος.

Aπό εκείνο το σημείο όμως, Μιλιένοβιτς και Χρυσικόπουλος ανέλαβαν δράση, έδωσαν πολύτιμες λύσεις στην επίθεση και σε συνδυασμό με την καλύτερη αμυντική λειτουργία, η διψήφια διαφορά επέστρεψε για τον Δικέφαλο, 73-61 στο 36′.

Στα τελευταία λεπτά, ο ΠΑΟΚ δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στο ματς και πήρε την πρώτη του νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα, με το τελικό 85-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-16,37-30, 61-51, 85-73

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 19 (2), Κόνιαρης, Τσόχλας 15 (2), Τέιλορ 6 (1), Μιλιένοβιτς 6 (1), Γλυνιαδάκης 6, Σάιμπερτ 12 (2), Καμάρας, Μπράιαντ , Πέινερς 9 (1), Κλάντον 12

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Αρης Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντιτς 8, Τσούκου 6 (1), Γεωργαλής 3 (1), Αχόνεν 9 (3), Μπέρι 17 (3), Βασιλόπουλος 11 (1), Γουάτσον 6, Χαλ 13

Άρσεναλ: Πέθανε ο πρώην πρόεδρος των «κανονιέρηδων», Σερ Τσιπς Κέσγουικ
Βαγγέλης Μαρινάκης: «Να κυνηγάτε τα όνειρά σας»
Παναθηναϊκός AKTOR : Απρόοπτο με Λεσόρ, δε θα αγωνιστεί με Περιστέρι
Παναθηναϊκός AKTOR: Συγχαρητήρια στο Περιστέρι