«Δραπέτευσε» με το διπλό η ΑΕΚ από την Πάτρα

Δύσκολη ήταν η πρεμιέρα της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα της Basket League, αφού χρειάστηκε να περάσουν τρεις περίοδοι, μέχρι να καταφέρει να πάρει τη νίκη στην Πάτρα, κόντρα στον Απόλλωνα.

Η ΑΕΚ έπαιξε καλή άμυνα στην τέταρτη περίοδο καταφέρνοντας να «δραπετεύσει» με με σκορ 77-59.

Η Ένωση είχε σε μέτρια μέρα τον Μάικλ Ντίξον ο οποίος με 19 πόντους οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, όμως δεν πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση, κάνοντας κάποια λάθη που ευτυχώς δεν στοίχισαν στην ομάδα.

Καθοριστικό ρόλο στην αναμέτρηση έπαιξε ο Μίλαν Μιλόσεβιτς ο οποίος στην τέταρτη περίοδο έδινε τις λύσεις όταν η ΑΕΚ δεν έβρισκε πόντους για να ξεφύγει στην διαφορά.

Για τον Απόλλωνα που έπαιζε χωρίς τους Μπάβτσιτς και Κόμπινς ξεχώρισαν οι Βεργίνης , Τσιάρας και Τζόουνς.

Η ¨Ενωση ουσιαστικά πάτησε γκάζι στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου όταν δύο τρίποντα του Ουίλιαμςτην βοήθησαν να ξεφύγει στο σκορ (+9, 41-50), να κλείσει το δεκάλεπτο στο +6 (51-57) και να μπει αποφασισμένη στον... επίλογο της αναμέτρησης.

Εκεί μίλησε η σκληρή της άμυνα, αφού κατάφερε ουσιαστικά να «κλειδώσει» τους παίκτες του Απόλλωνα και να πάρει τη νίκη στην πρεμιέρα της.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 35-35, 51-57, 59-77

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)