Πράσινα «πολυβόλα»

Παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ με 88-60 και έκανε το 1-0.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία των πλέι οφ της Α1, το Περιστέρι ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και εμφανίστηκε πολύ διαβασμένο τόσο σε άμνυνα όσο και επίθεση. Στο 8’ με τον Δημήτρη Παπανικολάου να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι ο φωτεινός πίνακας έγραφε 14-13 για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με 20-15 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» αποφάσισαν να πατήσουν το γκάζι και με όπλο τους την ευστοχία έξω από τα 6,75 μ. ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο 15’ (32-21). Τελικά το πρώτο μέρος έκλεισε με 47-32 υπέρ του «τριφυλλιού». Ο Αντώνης Φώτσης είχε σκοράρει 11 πόντους για τους πρωταθλητές Ελλάδος , ενώ από πλευράς Περιστερίου ο Έρνεστ Σκοτ είχε σημειώσει 12.

Η εικόνα του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Κάπως έτσι το ταμπλό στο 30’ έγραφε 69-46 και όα είχαν κριθεί.

Στην τελευταία περίοδο οι «πράσινοι» έπαιξαν στο ρελαντί αλλά ακόμη κι έτσι αύξησαν κι άλλο τη διαφορά για να γραφτεί το τελικό 88-60. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Φώτσης με 15 ενώ του αγώνα ο Σκοτ με 18.

Πλέον οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για το προσεχές Σάββατο (30/4, 16.00) όπου θα διεξαχθεί στο «Ανδρέας Παπανδρέου» το δεύτερο – και πιθανόν τελευταίο – παιχνίδι της σειράς.

Δεκάλεπτα: 20-15, 47-32, 69-46, 88-60.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Μάριτς 5, Περπέρογλου 5 (1), Μπατίστ 6, Φώτσης 15 (1), Σάτο 2, Νίκολας 12 (2), Τσαρτσαρής 8 (2), Διαμαντίδης 11 (2), Βουγιούκας 6, Καλάθης 13, Καϊμακόγλου 3 (1).

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μάντζαρης Β., Γούντγουορντ 2, Παπανικολάου 12 (1), Μάντζαρης Αντ. 3 (1), Σκοτ 18 (5), Πέτρουλας 5 (1), Βρκιτς 9, Λούμπι 8, Μότσνικ 3 (1)

Το Onsports σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και το Περιστέρι από το κλειστό του ΟΑΚΑ…