Φιλική νίκη του Αρη επί του Απόλλων Πάτρας

Αποτελεσματικότερος από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά, ο Αρης επικράτησε σήμερα, στο πρώτο, σε ελληνικό έδαφος, φιλικό παιχνίδι του, επί του Απόλλων Πάτρας με 63-57.

Αγώνας που διεξήχθη στο Αλεξάνδρειο, κεκλεισμένων των θυρών. Κορυφαίος για τους «κίτρινους» ήταν ο Ερικ Μπάκνερ, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους.

Ο Αρης προηγήθηκε με 5-4 και οι Αχαιοί απάντησαν με σερί 0-7 (5-11). Οι «κιτρινόμαυροι» βελτίωσαν την άμυνά τους και με τους σέντερ Μπάκνετ, Καββαδά να σκοράρουν, μείωσαν σε 11-22. Η πρώτη περίοδος έληξε με 15-17. Ο Απόλλων πήρε διαφορά 7 πόντων στο 14' (18-25), με τους Θεσσαλονικείς να μειώνουν σε 25-28 στο 19', πριν το 22-28, με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Αρης άρχισε δυνατά στην τρίτη περίοδο και με 6 πόντους του Κάμινγκς, 4 του Μπάκνερ και 2 του Ζάρα, έκανε σερί 12-0 σε 3', παίρνοντας τα ηνία με 38-28. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη διατήρησε διψήφια διαφορά (44-34) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 48-42. Το προβάδισμα για τους γηπεδούχους διατηρήθηκε ως το φινάλε, με το ματς να τελειώνει στο 63-57.

Στο ματς δε χρησιμοποιήθηκε ο Νίκος Δίπλαρος, ο οποίος παραχωρείται με δανεισμό από τον Αρη, στους Μαχητές Δόξας Πεύκων, όπως και ο τραυματίας, Ντέβιν Μαρμπλ.

Δεκάλεπτα: 15-17, 26-28, 48-42, 63-57.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 2, Πουλιανίτης 3, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 6, Τζένκικς 6, Κάμινγκς 12, Ζάρας 4, Χρηστίδης, Μούρτος, Σίμτσακ 6, Μπάκνερ 18, Καββαδάς 6.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ: Τζόουνς 4, Βεργίνης 3, Σλαφτσάκης 3, Καλινόσκι 3 (1), Ράσελ 7 (1), Μπάβτσιτς 8 (1), Κουζέλογλου 7 (1), Τσιάρας 10 (2), Μαστρογιαννόπουλος 1, Κόμπινς 4, Διαμαντάκος 7.

Η επιστροφή του Δ. Γιαννακόπουλου στο ΟΑΚΑ – Τα φιλιά στα παιδιά του και η αποθέωση του κόσμου
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ο Κοκκαλάνης εξασφάλισε την πρόκριση για το Παρίσι!
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας
Στο Βερολίνο, με στάση Βελιγράδι, θα είναι… ωραία!