Τα ρεκόρ των πλέι οφ

Η νίκη του Ολυμπιακού επί του Αμαρουσίου, στον δεύτερο γύρο των πλέι οφ της περιόδου 1998-1999, κρατά ακόμα το ρεκόρ της μεγαλύτερης διαφοράς.

Οι Πειραιώτες είχαν επιβληθεί με 55 πόντους (98-43). Το ρεκόρ παραγωγικότητας επίσης επιτεύχθηκε στο μακρινό παρελθόν, αφού καμία ομάδα δεν έχει καταφέρει να «σπάσει» τους 120 πόντους που πέτυχε το Περιστέρι εις βάρος της ΑΕΚ, στον πρώτο γύρο της περιόδου 1995-1996. Οι «πρίγκιπες» της δυτικής όχθης» είχαν επικρατήσει με 120-118, με την «Ένωση» να είναι η ομάδα που κατέχει μέχρι και σήμερα το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ. Οι 238 πόντοι που σημειώθηκαν είναι και το πλέον παραγωγικό σκορ στην ιστορία των πλέι οφ του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ, αν και θα πρέπει να διευκρινιστεί πως οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν τρεις παρατάσεις, με τον νικητή να εξασφαλίζει τη συμμετοχή του στο Κύπελλο Κόρατς της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

«Έσπασε» το 20-0

Ο Ολυμπιακός ήταν αήττητος στην έδρα του για 20 αγώνες στα πλέι οφ, από την περίοδο 1992-1993 μέχρι τον τρίτο αγώνα της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ της περιόδου 1997-1998. Ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ, με 58-55, με τους Θεσσαλονικείς να προκρίνονται αντ’ αυτού στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Ξόρκισε το «καταραμένο» 16!

Ο Πανιώνιος πέτυχε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στα πλέι οφ μόλις την περίοδο 1995-1996, ύστερα δηλαδή από 16 διαδοχικές ήττες! Το πρώτο «διπλό» των Νεοσμυρνιωτών, μάλιστα, ήταν ιστορικής σημασίας, καθώς σημειώθηκε στη Θεσσαλονίκη επί του ΠΑΟΚ και τους εξασφάλισε την πρόκρισή τους στην Ευρωλίγκα της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Τέσσερα χρόνια για να... σπάσει το ρόδι

Ο Πανελλήνιος είχε τέσσερις σεζόν (2005-2006 μέχρι και 2008-2009) που δεν είχε καταφέρει να πετύχει νίκη στα πλέι οφ! Μετρούσε συνολικά οκτώ ήττες, τέσσερις εντός και άλλες τόσες εκτός. Ο σύλλογος των «Ολυμπιονικών» σημείωσε την πρώτη του νίκη σε πλέι οφ την περίοδο 2009-2010 κόντρα στον ΠΑΟΚ, σπάζοντας έτσι το αρνητικό σερί.

Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι