Όταν «μιλούν» οι αριθμοί

Τα πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος ξεκινούν την Πέμπτη (28/04) κι εμείς σας παρουσιάζουμε κάποια ενδιαφέροντα ιστορικά στοιχεία.

Ο Παναθηναϊκός, ο Ολυμπιακός, ο Άρης και το Μαρούσι είναι οι μόνες ομάδες που παίρνουν πάντοτε μέρος στα πλέι οφ του ΕΣΑΚΕ, καθώς δεν σημειώσει ούτε... μία απουσία. Οι τρεις πρώτοι από την περίοδο 1992-1993 μέχρι και τη φετινή σεζόν, το Μαρούσι από την περίοδο 1998-1999, όταν και ανέβηκε από την Α2.

Περισσότεροι αγώνες: Ο Ολυμπιακός είναι η ομάδα που έχει δώσει τους περισσότερους αγώνες από κάθε άλλη, καθώς μετράει 164 έναντι 156 του Παναθηναϊκού. Έχει, μάλιστα, πετύχει και τους περισσότερους πόντους (12.162).

Περισσότερες νίκες: Ο Παναθηναϊκός έχει τις περισσότερες νίκες σε όλες τις επί μέρους κατηγορίες και φυσικά και στο σύνολο. Μετράει 114, με τις 83 να έχουν επιτευχθεί εντός έδρας και τις 31 εκτός. Ο Ολυμπιακός έχει συνολικά 102 νίκες.

Το μεγαλύτερο σερί: Ο Παναθηναϊκός έχει και το μεγαλύτερο εντός έδρας σερί νικών στα πλέι οφ της Α1, καθώς μετράει 41 διαδοχικές νίκες εντός των «τειχών» του. Είναι χαρακτηριστικό πως τελευταία φορά που ηττήθηκε ήταν την περίοδο 2002-2003, στον πρώτο αγώνα της δεύτερης φάσης των πλέι οφ από το Περιστέρι (82-85).

Χωρίς νίκη: Ολύμπια Λάρισας και Κολοσσός Ρόδου είναι οι μόνες ομάδες που δεν έχουν σημειώσει ούτε μία νίκη στα πλέι οφ! Η Λαρισαίοι έχουν παίξει δύο αγώνες και οι Ροδίτες τρεις.

Ο πρώτος «χιλιάρης»: Η πρώτη ομάδα που πέρασε τους 1.000 πόντους στα πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος είναι το Περιστέρι. Το πέτυχε την περίοδο 1993-1994.

Ο πρώτος που έφθασε τους 5.000 πόντους: Ο ΠΑΟΚ έγινε η πρώτη ομάδα που ξεπέρασε το «φράγμα» των 5.000 πόντων. Συνέβη την περίοδο 1998-1999 και συγκεκριμένα στον τρίτο αγώνα της σειράς με τον Άρη (για την 3η θέση).

Ο πρώτος που έφθασε τους 10.000 πόντους: Η πρώτη ομάδα που πέρασε τους 10.000 πόντους είναι ο Ολυμπιακός, την περίοδο 2007-2008, στον δεύτερο αγώνα της πρώτης φάσης με αντίπαλο την ΑΕΚ.

Οι πρώτος που έφθασε τους 100 αγώνες: Ο Ολυμπιακός είναι η πρώτη ομάδα που ξεπέρασε τους 100 αγώνες στα πλέι οφ του πρωταθλήματος του ΕΣΑΚΕ. Αυτό έγινε κόντρα στο Μαρούσι, στο τρίτο ματς της πρώτης φάσης των πλέι οφ το 2002-2003.

Ο πρώτος που έφθασε τις 100 νίκες: Ο Παναθηναϊκός έγινε ο πρώτος που έφθασε σε τριψήφιο αριθμό νικών. Το πέτυχε στον δεύτερο αγώνα της πρώτης φάσης των πλέι οφ της περιόδου 2008-2009, με το «διπλό» (78-82) επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Η «πρωτάρα»: Η Καβάλα θα πάρει μέρος στα φετινά πλέι οφ για πρώτη φορά στην ιστορία της και στην τρίτη συμμετοχή της στο πρωτάθλημα της Α1.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»