ΑΕΚ - Ολυμπιακός 75-89: «Έγκλημα» και... σκούπα

Η ΑΕΚ είχε το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στα... χέρια της αλλά «αυτοκτόνησε» και οι Πειραιώτες με μπροστάρη τον Ντάνιελ Χάκετ νίκησαν 89-75 και προκρίθηκαν στους τελικούς της Basket League

Η Ένωση για 24' ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο παρκέ του ΟΑΚΑ αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε και οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ντάνιελ Χάκετ κατόρθωσαν να επικρατήσουν και να πάρουν την πρόκριση στους τελικούς της Basket League, εκεί όπου θα περιμένουν έχοντας το πλεονέκτημα έδρας τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Άρη.

Ο Ιταλός γκαρντ του Ολυμπιακού τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους. Μάλιστα τους σημείωσε όλους στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν ο άνθρωπος που οδήγησε τος Πειραιώτες στη νίκη. Εξαιρετικός και ο Ματ Λοτζέσκι με 14 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Βασίλης Σπανούλης ο οποίος όμως ήταν στον πάγκο στο διάστημα που η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επέστρεψε στον αγώνα.

Στον αντίποδα, για τους γηπεδούχους, ο Τζέι Κόβαν Μπράουν με 17 πόντους ήταν με διαφορά ο κορυφαίος, αλλά και απελπιστικά μόνος του.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με 16 λεπτά για το τέλος το συγκρότημα του Γιούρι Ζντοβτς προηγήθηκε με διαφορά 17 πόντων (50-33) κι άπαντες πίστεψαν ότι βρισκόταν πολύ κοντά στη νίκη και στο 2-1. Ωστόσο ακολούθησε ένα επιμέρους σκορ 56-22 για τους φιλοξενούμενους που αποδείχτηκε αρκετό να τους δώσει το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα στη σειρά και μάλιστα με μεγάλη διαφορά.

Χαρακτηριστική ήταν η αδυναμία του Σλοβένου τεχνικού να σταματήσει τον Ολυμπιακό, όταν ο τελευταίος βρήκε ρυθμό στην επίθεση, ενώ πήρε το τελευταίο του τάιμ άουτ με ένα λεπτό για το τέλος κι ενώ η διαφορά είχε μεγαλώσει πολύ για τους «ερυθρόλευκους».

Στον αντίποδα ο Σφαιρόπουλος ήταν ψύχραιμος ακόμα κι όταν ξέφυγαν οι γηπεδούχοι με αποτέλεσμα οι παίκτες του να φτάσουν στη μεγάλη ανατροπή.

Πλέον ο μεν Ολυμπιακός θα περιμένει τον Παναθηναϊκό ή τον Άρη στους τελικούς, ενώ η ΑΕΚ στη σειρά των μικρών τελικών θα παίξει με μειονέκτημα έδρας απέναντι στον ηττημένο αυτό του ζευγαριού.

Δεκάλεπτα: 21-18, 41-31, 61-55, 75-89

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Χέρστον 10, Μαυροκεφαλίδης 8, Κάρτερ 9 (1), Μπράουν 17 (2), Μάικλ, Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 9 (3), Μιλόσεβιτς 7 (1), Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7, Μαυροειδής 4

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 13 (3), Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 6 (2), Παπανικολάου 4, Χάντερ 6, Παπαπέτρου 9 (1), Στρόμπερι, Πρίντεζης 11 (1), Ουόρικ, Χάκετ 18 (3), Λοτζέσκι 14 (1)

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα στο Live Chat του Onsports.

Μεταγραφές, Αναντολού Εφές: Μόνιμος… κάτοικος Κωνσταντινούπολης ο Λάρκιν (video)
Παναθηναϊκός AKTOR: Παράνοια… μέχρι τέλους στον κόσμο της ομάδας
Κατάταξη UEFA: «Ζωντανές» ελπίδες για την 15η θέση μετά το θρίαμβο του Ολυμπιακού
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Ελπίδες για Προολυμπιακό μετά τον αποκλεισμό των Μπακς