Κέρδισε και πάει για... σκούπισμα στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός

Η ΑΕΚ ήταν ξανά σε... τρικυμία τόσο στο παρκέ όσο και στον πάγκο (επεισόδιο Ζντοβτς-Γκριν) και ο Ολυμπιακλος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Όταν η Ένωση αποφάσισε να παίξει ήταν... αργά με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 80-67. Κορυφαίοι οι Λοτζέσκι και Γουόρικ για τους νικητές.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ πιο δυνατά στο παιχνίδι και έφτιαξε γρήγορα μια διαφορά 7 πόντων (16-9), ωστόσο γρήγορα ο Ολυμπιακός συνήλθε και με καλές επιλογές αλλά και πολλές βολές βρέθηκε να προηγείται στο τέλος της περιόδου με 23-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο με το προβάδισμα να έρχεται εναλλάξ και για τις δύο ομάδες μέχρι το 15’. Ήταν τότε που ο Γιούρι Ζντοβτς απαίτησε από τον Γκριν να έρθει κοντά του και να τον ακούσει, ο Αμερικανός κάτι του είπε και τα πράγματα… αγρίεψαν στον πάγκο της Ένωσης με τους αναπληρωματικούς της ομάδας να χωρίζουν τους δύο άντρες που παραλίγο να έρθουν στα χέρια.

Από εκεί κι έπειτα η ΑΕΚ αποσυντονίστηκε με τον Ολυμπιακό να μετατρέπει 28-27 σε 39-27 παίρνοντας ένα σημαντικό «μαξιλάρι» ασφαλείας στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ έδειχνε να έχει κάποια καλά διαστήματα στην άμυνα ωστόσο το πρόβλημα ήταν η επίθεση καθώς ναι μεν δεν απειλούσε μακριά από το καλάθι (ένα μόλις εύστοχο σουτ από τον Παπαντωνίου) ενώ ήταν άστοχοι και κάτω από το καλάθι, με τον Γουόρικ να τα πηγαίνει εξαιρετικά απέναντι σε Μαυροειδή-Μαυροκεφαλίδη.

Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα μέχρι τα μέσα του τετάρτου δεκαλέπτου. Ήταν τότε που η ΑΕΚ έκανε ένα μικρό σερί και μετέτρεψε το 66-47 σε 66-55 δείχνοντας πως έχει «σφυγμό». Το μικρό σερί της Ένωσης όμως ακολούθησε άλλο ένα από τον Ολυμπιακό που έφτασε το σκορ στο 74-55 τρία λεπτά πριν το τέλος τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς. Το τελικό σκορ ήταν 80-67 και με νίκη την Τρίτη στο ΟΑΚΑ οι «ερυθρόλευκοι» περνούν στους τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 44-29, 61-45, 80-67.

Θυμηθείτε εδώ τη ζωντανή εξέλιξη του Ολυμπιακός-ΑΕΚ από το Onsports.

Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους